D E C Y Z J A - Interpretacja - OP/005-0011/05/Z/06

shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. OP/005-0011/05/Z/06, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PIII/2/443-99/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

D E C Y Z J A

Na podstawie art.14 b par.5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8 ,poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 grudnia 2005r. Stowarzyszenia kierowców na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 13 grudnia 2005r. znak: P III/2/443-99/05 zawierające pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług składki członkowskiej - odmawia się zmiany postanowienia będącego przedmiotem zażalenia.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.09.2005r. ( uzupełnionym o pisma z dnia 13.11.2005r. i 03.12.2005r.) Stowarzyszenie kierowców wystąpiło z zapytaniem czy składka członkowska, która zaliczona została do PKWiU 91.11. za 2004r. i 2005r. powinna być opodatkowana podatkiem VAT ,czy część wpłacanej składki członkowskiej jest opłatą za usługę udostępniania pasma częstotliwości radiowej podmiotom wykonującym usługi taksówkowe, sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 63.21.25 "Usługi wspomagające transport drogowy pozostałe ,gdzie indziej nie sklasyfikowane ", a jeżeli tak ,to jaka część i czy ta część powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podatnik wskazał, że Stowarzyszenie kierowców jest dobrowolnym, samorządowym i trwałym zrzeszeniem osób prowadzących we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób i bagaży. Stowarzyszenie ,zgodnie ze statutem realizuje cele ,którymi jest m.in.: tworzenie bazy usprawniającej i wspomagającej działalność indywidualną członków ,udzielanie członkom pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzoną działalnością poprzez m.in. udostępnianie członkom stowarzyszenia pasma częstotliwości radiowej .Jest to działalność statutowa i finansowana jest ona ze składek członkowskich, jak również z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług reklamowych.

Działalność Stowarzyszenia, zgodnie ze statutem oraz wpisem do KRS ,kwalifikowana jest wg PKD 91.11.Z - "Działalność organizacji komercyjnych i pracodawców". Zgodnie z pismem Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 08.11.2005r. znak SP-16-5672/KD-21/2005 działalność Stowarzyszenia objęta jest zakresem działu PKD 91 "Działalność organizacji członkowskich ,gdzie indziej nie sklasyfikowana". Z pisma powyższego wynika ,że składki członkowskie pobierane przez Stowarzyszenie nie są przedmiotem odrębnej klasyfikacji i mieszczą się w zakresie działu PKD 91.Dodatkowo poinformowano podatnika ,że zakwalifikowanie działalności Stowarzyszenia do działu PKD 91 nie wyklucza zaliczenia usług świadczonych przez tą jednostkę w grupowaniu innym niż PKWiU 91 "Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane" zgodnie z charakterem wykonywanych czynności. W związku z powyższym usługi świadczone przez Stowarzyszenie na rzecz podmiotów, które wykonują usługi taksówkowe, polegające na udostępnianiu pasma częstotliwości radiowej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 63.21.25 " Usługi wspomagające transport drogowy pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane ".

Zdaniem podatnika składki członkowskie powinny być zwolnione w całości z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ,zgodnie z zaliczeniem składki do PKWiU 91 przez GUS. Wpłacana składka nie jest opłatą za usługę, a jej wysokość określana jest przez Walne Zgromadzenie Członków i uzależniona jest od kosztów utrzymania Stowarzyszenia.

Postanowieniem z dnia 13.12.2005r. znak: P III/2/443-99/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. stwierdził ,że stanowisko przedstawione we wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano ,że Stowarzyszenie (osoba prawna) jest podatnikiem podatku od towarów i usług , w przypadku ,gdy prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.1 i 2 cyt. ustawy o podatku VAT i wykonuje czynności opodatkowane .Na podstawie art. 43 ust.1 pkt 1 i poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku usługi świadczone przez organizacje członkowskie ,gdzie indziej nie sklasyfikowane ( wyłącznie statutowe),zaliczone do grupowania PKWiU 91.

Działalność Stowarzyszenia zgodnie z klasyfikacją dokonaną przez GUS mieści się w grupowaniu PKD 91 .W tym samym dziale umieszczone zostało pobieranie składek członkowskich. Jednakże GUS wskazał ,że powyższe nie wyklucza zaliczenia usług świadczonych przez Stowarzyszenie w innym grupowaniu. Usługi świadczone przez Stowarzyszenie na rzecz członków będących podmiotami które świadczą usługi taksówkowe w zakresie udostępniania im pasma częstotliwości radiowej ( radio - taxi ) zostały zaliczone do kategorii PKWiU 63.21.25

"Usługi wspomagające transport drogowy pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane". W związku z taką klasyfikacją usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na powyższe składka członkowska wnoszona przez członków Stowarzyszenia jest w części odpłatnością za możliwość korzystania .Oznacza to ,że składka członkowska jest zwolniona od podatku VAT w takiej części w jakiej jest ona związana ze świadczeniem usług ,o których mowa w załączniku 4 ( zaliczonych do PKWiU 91).Natomiast w tej części ,w której jest ona przeznaczona na prowadzenie działalności opodatkowanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie zaznaczono, że podatnicy wykonujący czynności opodatkowane mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 10.000 euro.

Po weryfikacji w/w postanowienia ,tut. organ odwoławczy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 ,poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju Przez świadczenie usług , o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy ,rozumie sie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej ,osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy.

Ponadto w cyt. ustawie o podatku VAT określono przypadki , w których czynności nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatne świadczenie usług , zrównano z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu( art. 7 ust. 2 i art. 8 ust.2). Zgodnie z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników ,członków stowarzyszenia ,oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług ,jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa , a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami , w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 10 w/w załącznika wymieniono "Usługi świadczone przez organizacje członkowskie ,gdzie indziej nie sklasyfikowane ( wyłącznie statutowe), zaliczane do grupowania PKWiU 91."

Wynika z powyższego, że czynności realizowane przez Stowarzyszenie są zwolnione od podatku VAT pod warunkiem, że są to czynności polegające na świadczeniu usług zaliczanych do PKWiU 91 (wyłącznie statutowych ) , które nie są odrębnie sklasyfikowane w innym grupowaniu PKWiU.

Natomiast te usługi, świadczone przez Stowarzyszenie, które podlegają odrębnej klasyfikacji wg PKWiU i nie są usługami statutowymi - nie są objęte zwolnieniem na mocy w/w przepisu, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego usługi polegające na udostępnianiu przez Stowarzyszenie pasma częstotliwości radiowej członkom Stowarzyszenia, będącymi podmiotami ,które świadczą usługi taksówkowe, sklasyfikowane przez GUS w grupowaniu PKWiU 63.21.25."Usługi wspomagające transport drogowy pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane" - są usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

Składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do Stowarzyszenia i jest jedynie związana z pozostawaniem jego członkiem. Nie może natomiast jako składka członkowska być kwalifikowana opłata za przyszłe korzystanie z konkretnej rzeczy.( wyrok NSA z dnia 30.08.2000r. sygn. akt 947/98 )

W przypadku, gdy składki członkowskie są opłatą za dostawę towarów lub usługi świadczone przez Stowarzyszenie na rzecz jego członków podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT , gdyż stanowią wówczas opłatę za korzystanie z konkretnej rzeczy. Jeżeli natomiast taki bezpośredni związek nie istnieje a składki członkowskie przeznaczone są na potrzeby związane z utrzymaniem samego Stowarzyszenia , z jego bieżącą działalnością i realizowaniem jego celów statutowych - wówczas nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Podatnik wskazuje ,że realizacja celów Stowarzyszenia następuje poprzez określone czynności m.in. udostępnianie członkom Stowarzyszenia pasma częstotliwości radiowej ( radio - taxi) w celu przekazywania informacji o zapotrzebowaniu na usługę. Źródłem finansowania działalności Stowarzyszenia są zarówno składki członkowskie jak i przychody z działalności gospodarczej ( usługi reklamowe).Pozwolenie na używanie częstotliwości radiowej zostało wydane na Stowarzyszenie na 60 radioodbiorników, zakupionych indywidualnie przez poszczególnych członków. Członkowie Stowarzyszenia złożyli się na opłatę skarbową za wydanie tego pozwolenia , a składka członkowska została tak skalkulowana ,aby pokryć wszystkie koszty statutowe Stowarzyszenia, w tym też koszt za używanie częstotliwości radiowej.

Należy w tym miejscu zauważyć ,że udostępnianie przez Stowarzyszenie częstotliwości radiowej członkom Stowarzyszenia - wbrew twierdzeniu strony- nie jest celem statutowym Stowarzyszenia. Ze statutu Stowarzyszenia wynika bowiem, że celem statutowym jest m.in. tworzenie bazy usprawniającej i wspomagającej działalność indywidualną członków oraz udzielanie pomocy członkom w rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzoną działalnością ,natomiast cele te realizowane są m.in. poprzez udostępnianie członkom pasma częstotliwości radiowej w celu umożliwienia przepływu i wymiany informacji.

Zatem udostępnianie członkom pasma częstotliwości radiowej w celu umożliwienia przepływu i wymiany informacji nie stanowi celu statutowego Stowarzyszenia a jest jedynie środkiem prowadzącym do realizacji w/w celów statutowych.

Składka członkowska jest zwolniona od podatku VAT w takiej części, w jakiej jest związana ze świadczeniem usług ,o których mowa w poz. 10 załącznika nr 4 do cyt. ustawy tj. usług świadczonych przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowanych ( wyłącznie statutowych) zaliczanych do PKWiU 91.Natomiast w części w ,której składka jest związana z wykonywaniem usług ,nie będących celem statutowym Stowarzyszenia ,podlegających odrębnej klasyfikacji wg PKW i U ( nie zaliczanych do PKWiU 91) i opodatkowanych podatkiem VAT - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ,gdyż jest wówczas, w tej części traktowana jako zapłata za przyszłe korzystanie z konkretnej rzeczy.

Przy czym podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, mają możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego ,jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym równowartości 10.000 euro.

Reasumując ,stanowisko organu podatkowego I-szej instancji zawarte w w/w postanowieniu jest prawidłowe i tut. organ odwoławczy nie znajduje podstaw do jego zmiany.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku postępowania i może być zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku , który sprawuje w zakresie swojej właściwości kontrolę pod względem zgodności z prawem.

Skargę wnosi się w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji za pośrednictwem organu, który ją wydał - adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Gdańsku Ośrodek Zamiejscowy w Słupsku ul. Armii Krajowej 1, 76-200 Słupsk .Skarga powinna spełniać wymogi zawarte w art.57 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U.Nr 153. poz. 1270 ).

Izba Skarbowa w Gdańsku