Podatnik dokonuje dostawy apteczek samochodowych, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 24.42.24-70.00 jako zestawy pierwszej pomocy i apteczki podręcz... - Interpretacja - PP/443-71/05/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. PP/443-71/05/06, Urząd Skarbowy w Bytomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik dokonuje dostawy apteczek samochodowych, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 24.42.24-70.00 jako zestawy pierwszej pomocy i apteczki podręczne.

Przedmiotowe towary zostały zgłoszone do Rejestru Wyrobów Medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i używania. Nabywając przedmiotowe apteczki samochodowe podatnik płaci podatek od towarów i usług według stawki VAT 7%. I taką samą stawkę VAT należy stosować przy dostawie tych towarów.

Stanowisko podatnika jest prawidłowe.Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 106 ww. załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały bez względu na symbol PKWiU wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Zgodnie z art. ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 896 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o wyrobie medycznym należy przez to rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu: a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,d) regulacji poczęć- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy o wyrobach medycznych do obrotu i do używania mogą być wprowadzane wyroby medyczne spełniające wymagania określone w ustawie. Na podstawie art. 52 ust. 1 ww. ustawy wytwórca, autoryzowany przedstawiciel, importer, podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu wyrobu medycznego, podmiot zestawiający wyroby medyczne lub podmiot dokonujący sterylizacji, o których mowa w art. 8, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje zgłoszenia do Rejestru wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia lub aktywnego wyrobu medycznego do implantacji przed pierwszym wprowadzeniem go do obrotu lub do używania.

Tym samym, ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje opodatkowanie obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7% wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie z cytowaną wyżej ustawą o wyrobach medycznych do obrotu i używania mogą zostać wprowadzane wyroby medyczne spełniające wymagania określone w ustawie. Jednym z tych wymogów jest m.in. wpisanie wyrobu medycznego do właściwego rejestru. Z przedłożonych przez podatnika dokumentów wynika, że przedmiotowe apteczki samochodowe są zgłoszone do Rejestru Wyrobów Medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i używania - data wpisu do rejestru: 15.03.2005 r.Tym samym - dostawa apteczek samochodowych, zaliczonych do wyrobów medycznych w rozumieniu przepisów ustawy o wyrobach medycznych i zgłoszonych do Rejestru Wyrobów Medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i używania opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 7% - na podstawie poz. 106 załącznika numer 3 do ustawy.

Urząd Skarbowy w Bytomiu