POSTANOWIENIE - Interpretacja - US IV/I/443-62/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2005, sygn. US IV/I/443-62/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 18.05.2005 r. (data wpływu do US 19.04.2005 r.) oraz pismem z dnia 31.05.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla czynności dostawy i montażu portali granitowych do wind wykonanej w obiekcie zaliczanym do domów opieki społecznej (PKOB 1130) - podziela pogląd wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w maju b.r, podjął się Pan prac remontowych w Domu Spokojnej Starości, zaliczanego do domów opieki społecznej sklasyfikowanym wg PKOB w grupowaniu 1130, polegających na dostawie i montażu portali granitowych do wind. Wykonywane czynności zaklasyfikował Pan wg PKWiU do grupowania 45.43.12.00.00 "Roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian płytkami, wewnątrz budynku". Jak podał Pan, ww. PKWiU dotyczy robót związanych z wykładaniem płytkami podłóg i ścian wewnętrznych budynków płytkami ceramicznymi, betonowymi lub z ciętego kamienia.

Pana zdaniem, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (opublikowanego w dniu 31 stycznia 2005 r. w Dz. U. Nr 17, poz. 150, a obowiązującego od dnia 15 lutego 2005 r., kiedy to weszło w życie), przy wykonywaniu ww. czynności może Pan stosować obniżoną - 7% stawkę podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podziela Pana pogląd w sprawie.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art 2. pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 tej ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zatem, klasyfikacje statystyczne decydują czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy ze świadczeniem usług w skład których wchodzą również materiały zużyte do wykonania usługi.

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności, w tym również w zakresie klasyfikacji statystycznych obowiązany jest podatnik.

Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług do właściwych grupowań statystycznych, w związku z tym - tut. Organ nie weryfikował słuszności dokonanej przez Pana klasyfikacji.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150), zmieniającym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, od 15 lutego 2005 r. m. in. został rozszerzony katalog usług opodatkowanych 7% stawką podatku od towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, poprzez dodanie m.in. poz. 20 w brzmieniu:
- poz. 20 "Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych".

W związku z powyższym, od 15 lutego 2005 r. prace remontowe w obiekcie zaliczanym do domów opieki społecznej (PKOB 1130), sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 45.43.12-00.00, polegające na wykonaniu i montażu portali granitowych do wind, podlegają opodatkowaniu stawką 7%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Urząd Skarbowy w Olsztynie