POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/86/49/A/2005/GW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. 1473/WV/443/86/49/A/2005/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 25.02.2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania czynności udzielania oprocentowanych pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych za niestanowiące obrotu w świetle art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług . W pozostałej części stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący;Przedmiotem działalności Spółki, zgodnie ze statutem i wpisem do KRS, są tylko i wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT tj:sprzedaż mrożonych owoców i warzyw w kraju - stawka 7%sprzedaż mrożonych owoców i warzyw w ramach WDT - stawka 0%sprzedaż mrożonych owoców i warzyw na eksport - stawka 0%sprzedaż świeżych owoców i warzyw w kraju - stawka 3%sprzedaż towarów i opakowań w kraju - stawka 22%sprzedaż usług najmu lokali użytkowych - stawka 22%sprzedaż usług składowania mrożonek - stawka 22%sprzedaż usług przerobu owoców i warzyw - stawka 22%sprzedaż usług rozprowadzania wody i ścieków - stawka 7 % W związku z tym Spółka przypisuje sobie status "podatnika opodatkowanego" i na podstawie art. 86 ustawy o VAT korzysta z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości. Wszystkie zakupy towarów i usług wiążą się i są wykorzystywane do wykonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych. Spółka nie ponosi żadnych wydatków, które mogłyby być przyporządkowane czynnościom, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje ( w myśl art. 90 ust. 1-10 ustawy o VAT). Oprocentowanie od pożyczek jest potrącane na liście płac i wypłata wynagrodzeń następuje w formie przelewu na rachunek bankowy pracowników, po pomniejszeniu raty pożyczki i odsetek. W związku z tym Spółka nie ponosi dodatkowych kosztów, związanych z obsługą spłacanych pożyczek. Obok przedstawionych powyżej czynności w deklaracji VAT Spółka wykazuje również inne czynności, podlegające opodatkowaniu: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i import usług. Zdaniem Spółki, ani czynności z tytułu WNT, ani czynności z tytułu importu usług, ani czynności z tytułu pobierania odsetek od udzielonych pożyczek mieszkaniowych z ZFŚS nie stanowią obrotu w świetle art. 29 ustawy o VAT (nie są to kwoty należne z tytułu sprzedaży). Ponadto w przypadku wystąpienia obowiązku ustalania proporcji Spółka uważa, że na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, może nie wliczać obrotu z tytułu pobranych odsetek od udzielonych pożyczek, uznając je za czynności dokonywane sporadycznie.

STANOWISKO WNIOSKODAWCY CO DO OCENY TEGO STANU FAKTYCZNEGO
Zdaniem Spółki, ani czynności z tytułu WNT, ani czynności z tytułu importu usług, ani czynności z tytułu pobierania odsetek od udzielonych pożyczek mieszkaniowych z ZFŚS nie stanowią obrotu w świetle art. 29 ustawy o VAT (nie są to kwoty należne z tytułu sprzedaży).
Ponadto w przypadku wystąpienia obowiązku ustalania proporcji Spółka uważa, że na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, może nie wliczać obrotu z tytułu pobranych odsetek od udzielonych pożyczek, uznając je za czynności dokonywane sporadycznie.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY W PRZEDSTAWIONYM STANIE FAKTYCZNYM I PRAWNYM
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka udziela zwrotnych, oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym - PKWiU 65.22. jako wymienione w poz. 3, załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zwolnione są z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.
Przypadki, w których zachodzi konieczność odliczania częściowego podatku oraz korygowania podatku naliczonego, zostały wskazane w art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 90 ust. 1 w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z ust. 2 w/w artykułu w przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Stosownie do ust. 3 art. 90 w/w ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 90 ust. 6 cyt. ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
Należy uznać, że udzielenie pożyczek z ZFŚS ma charakter sporadyczny, nie stanowi bowiem przedmiotu działalności Spółki.
Jak wynika z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, nie są ponoszone żadne wydatki, które mogłyby być przyporządkowane czynnościom, w związku z którymi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.
Wobec powyższego nie zachodzi konieczność ustalania proporcji w oparciu o w/w przepisy, jeżeli podatnik jest w stanie przyporządkować ponoszone wydatki odpowiednio do czynności opodatkowanych, zwolnionych i niepodlegających opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119, art. 120 ust. 4.
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - art. 2 pkt 22 ustawy.
W związku z powyższym odpłatne świadczenie usług jakim jest udzielanie oprocentowanych pożyczek z ZFŚS jest sprzedażą lecz korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w związku ze świadczeniem przez Spółkę usług finansowych dotyczących udzielania zwrotnych, oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w przedstawionym stanie faktycznym, nie zachodzi konieczność ustalania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 cyt. ustawy.

Pouczenie
1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej),
4. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r, Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu