Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), prawo do obniżenia kwoty p... - Interpretacja - PP II 443/1/193/140/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. PP II 443/1/193/140/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124.
Wskazana zasada wyłącza mozliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego zwiazanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Jednakże w niektórych przypadkach brak transakcji opodatkowanej nie musi powodować utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu tego towaru, czy usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika.
Nie spełnienie warunku określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług lub niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem - powoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego, chyba że podatnik wykaże, że niewykorzystanie nabytych towarów i usług do prowadzenia działalności opodatkowanej nastąpiło z powodów od niego niezależnych.
W związku z powyższym należy uznać, iż w stanie faktycznym opisanym przez Podatnika we wniosku, jeżeli podatnik ponosi wydatki związane z pozyskaniem nieruchomości, w sytuacji gdy nie dochodzi do jej zakupu, podatnik przy spełnieniu ww. waruków, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek nalicżony przy ich zakupie zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatkiem od towarów i usług.

Dolnośląski Urząd Skarbowy