Wnioskiem z dnia 12.07.2005r. (uzupełnionym w dniu 26.07.2005r.) Podatnik zwrócił się z zapytaniem o prawo do dokonania odliczenia podatku VAT z fakt... - Interpretacja - III/443-67/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. III/443-67/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 12.07.2005r. (uzupełnionym w dniu 26.07.2005r.) Podatnik zwrócił się z zapytaniem o prawo do dokonania odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej transakcję kupna - sprzedaży, na której wnoszący zapytanie oznaczony jest jako ODBIORCA.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji oraz z dokumentów stanowiących uzupełnienie do złożonego zapytania firma francuska, nie zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT-UE, nabyła towary od polsko - włoskiej spółki z o.o. Na fakturze jako odbiorcę towarów wskazano firmę wnioskodawcy, tj. przedsiębiorstwo X, które jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ponieważ sprzedawca i odbiorca mają siedziby na terytorium kraju zakupione towary nie opuściły terytorium Polski. Sprzedawca towarów, polsko - włoskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Łodzi, potraktował sprzedaż jako dostawę krajową. Przesiębiorstwo X, na podstawie umowy zawartej z firmą francuską posiada prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Kontrahent francuski wystawia fakturę obciążeniową na przedsiębiorstwo X za towary dostarczone z polskiej spółki dopiero po sprzedaży tych towarów przez firmę Pani X na terytorium kraju.

Pismem z dnia 20.07.2005r. Podatnik został wezwany do określenia stron przedmiotowych transakcji (sprzedawcy, nabywcy) kupna - sprzedaży, których dotyczy zapytanie oraz do przedłożenia ksarokopii umów i faktur dokumentujących w/w transakcje pomiędzy spółkami polskimi i firmą francuską.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie nadesłano kserokopię faktury VAT z dnia 13.07.2005r z określonym podatkiem należnym, na której oznaczono:

  • jako sprzedawcę: Sp. z o.o.
  • jako nabywcę - płatnika;
  • jako odbiorcę: X.

Zdaniem Podatnika ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury VAT wystawionych na zakup przedmiotowych towarów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (...).

Stosownie do § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i uslug, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy (...).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów tut. organ podatkowy zauważa, iż z faktury przedłożonej przez wnioskodawcę wynika, iż Firma X nie jest nabywcą towarów, ktorych dotyczy przedmiotowa transakcja. W związku z powyższym Strona nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury z dnia 13.07.2005r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu