P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-130/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. PP/443-130/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z 2005 r. - tekst jednolity z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej:
- uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług składek członkowskich wnoszonych przez członków stowarzyszenia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.06.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek złożony przez Podatnika dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W zapytaniu Izba przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wnioskujący jest związkiem pracodawców, członkiem Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Członkami Izby są Cechy, Spółdzielnie Rzemieślnicze i inne jednostki gospodarcze.
Do zadań Izby należy:

  • reprezentowanie zgłoszonych w niej organizacji i podmiotów wobec organów administracji i instytucji, nadzór nad tymi organizacjami, udzielanie im pomocy instruktażowo-doradczej, prowadzenie szkoleń i dla uczniów młodocianych, osób pełnoletnich i egzaminów kwalifikacyjnych,
  • zabieganie o wszechstronny rozwój organizacji i podmiotów w niej zrzeszonych oraz ich struktur organizacyjnych,
  • organizowanie i wspieranie akcji charytatywnych i dobroczynnych.

Podatnik pozyskuje środki na swoją działalność z wynajmu pomieszczeń własnych (sprzedaż opodatkowana), a także z przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika lub mistrz w zawodzie oraz z przeprowadzenia kursów dokształcających dla młodocianych w celu przygotowania do w/w egzaminu (sprzedaż zwolniona).
Podmiot może również otrzymać sporadycznie składkę członkowską - na dzień dzisiejszy jest to jedna wpłata w wysokości 500 zł.

W związku z powyższym Podatnik wystąpił do tut. Organu z zapytaniem czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług składki członkowskie wnoszone przez członków stowarzyszenia?

Zdaniem Podatnika wpłata składki nie jest czynnością wymienioną w art. 5 nie jest towarem ani usługą o których mowa w art. 7 i 8 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Art. 90 ust. 3 mówi o proporcji rocznego obrotu z tytułu czynności w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Ponieważ czynność niepodlegająca opodatkowaniu nie została zdefiniowana i nie stosuje się do niej przepisów VAT, nie powinna też mieć wpływu na ten podatek oraz być uwzględniana przy obliczaniu współczynnika.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ informuje:

W ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 z 2004 r.) czynności opodatkowane wymienione są w art. 5 ust. 1, zgodnie z którym, opodatkowaniu podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast ust. 2 tego artykułu stanowi, że w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Biorąc powyższe pod uwagę w przypadku, gdy składki członkowskie są opłatą za dostawę towarów lub usługi świadczone przez stowarzyszenie na rzecz jego członków podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT. Jeżeli jednak taki związek bezpośredni nie występuje, a składki przeznaczane są na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności stowarzyszenia, nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jak wynika z wniosku podatnika składki członkowskie wnoszone przez członków Izby, przeznaczone są na realizację zadań statutowych Izby i nie występuje bezpośredni ich związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniem usług.
Wobec powyższego składki te nie są obrotem w rozumieniu ww. art. 29 w/w ustawy o podatku VAT, zatem nie powinny być uwzględniane przy wyliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 tej ustawy.

Zatem stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w oparciu o art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa. Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej