Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt... - Interpretacja - US.IX/443/46/MWA/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.09.2005, sygn. US.IX/443/46/MWA/05, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 13 ust. 1, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 07.07.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku

W dniu 12.07.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Z dniem 01.0.2005 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr - wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Usługi te świadczy na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę we Francji. Podatnik dokonał również zgłoszenia VAT-R/UE. Przychody z działalności oprócz wykazywania ich w rozliczeniu PIT-5 zamieszcza również w deklaracji VAT-7 jako przychody z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Ponadto w kraju Podatnik złożył obok miesięcznych deklaracji VAT-7 deklarację kwartalną VAT-UE. Będąc podatnikiem czynnym wykazuje w poz. 28 deklaracji VAT-7 kwoty przychodów jakie osiąga ze świadczenia usług na rzecz podmiotu francuskiego, które traktuje na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jako przychód z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podatek VAT uiszcza przedsiębiorca francuski będący zleceniodawcą usług wykonywanych przez Wnioskodawcę.Pytanie podatnika: Czy usługi remontowo-budowlane świadczone osobiście we Francji na rzecz podmiotu mającego tam swoją siedzibę mam traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów? Czy mam obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 przychodów osiąganych ze świadczenia tych usług, a jeżeli tak, to w której pozycji deklaracji powinienem je zamieścić i jaką stawkę podatku zastosować. Czy w związku z tym jestem zobligowany do składania deklaracji VAT-UE informujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach i dostawach towarów.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż sposób rozliczania przez niego podatku VAT w kraju jest niewłaściwy. Usługi remontowo-budowlane wykonywane na terenie państwa członkowskiego nie są wskazane w ustawie o podatku od towarów i usług, ani jako usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, ani jako usługi zwolnione z podatku. Wnioskodawca stwierdza, iż czynności wykonywane przez niego nie podlegają w kraju opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być wykazywane w części C deklaracji VAT-7. W związku z powyższym nie podlega on również obowiązkowi składania kwartalnych deklaracji VAT-UE, gdyż usługi wykonywane przez niego nie są traktowane jako transakcje wewnątrzwspólnotowe. Podatnikiem jest tutaj nabywca usług, czyli w tym przypadku przedsiębiorca francuski, dla którego świadczy usługi.Według Podatnika przychody osiągane przez niego z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej na terenie Francji powinien wykazywać w deklaracji PIT-5 w zakresie rozliczania podatku dochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawowa regulacja dotycząca miejsca świadczenia usług wynika z art. 27 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w tymże przepisie, usługi opodatkowane są w kraju, w którym świadczący je posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania. Przepisy art. 27 ust. 2-6 ustawy o VAT zawierają szereg wyjątków od ww. zasady. W zależności od rodzaju usług mogą one podlegać opodatkowaniu w kraju, w którym są faktycznie wykonywane, w kraju siedziby usługobiorcy lub w kraju, w którym następuje ich wykorzystanie.Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.W przedmiotowym przypadku, miejscem świadczenia usług jest Francja i w związku z powyższym podlegają one opodatkowaniu w kraju, w którym są faktycznie wykonywane. Art. 106 ust. 2 ww. ustawy o VAT wskazuje sposób dokumentowania tych czynności. Przepis ten mówi, iż w przypadkach dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, czynności te dokumentuje się fakturami wystawionymi w trybie przepisów polskiej ustawy, lecz nie wykazuje się w nich polskiego podatku od towarów i usług.

Natomiast przez wewnątrzwspólnotową dostawę rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonywaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - art. 13 ust. 1 ustawy o VAT.Z opisanego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż nie dokonuje on wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, lecz świadczy usługi.

Reasumując, uznać należy, iż usługi świadczone przez Podatnika we Francji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie stanowią również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z czym, nie należy ich wykazywać w deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przestawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Przemyślu