Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, p... - Interpretacja - D2-443/117/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. D2-443/117/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 09.09.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedmiotowego stanu faktycznego:
zapytanie dotyczy:
- czy dopuszczalne i prawidłowe jest wstrzymanie procedury zwrotu podatku VAT dla podróżnych z uwagi na dokonanie przez Podmiot w dokumencie TAX FREE poprawek polegających na usunięciu zwykłej omyłki pisarskiej polegającej na wpisaniu w rubryce "cena jednostkowa" wartości towaru bez podatku zaś w rubryce "stawka podatku" omyłkowym wpisaniu kwoty pobranego podatku VAT, poprzez skreślenie przez podatnika sporządzającego dokument wadliwych wartości i wpisanie w ich miejsce prawidłowych i oparafowanie dokonanych poprawek, w sytuacji gdy wartość naliczonego i pobranego podatku VAT wykazanego w dokumencie TAX FREE jest zgodna z wartością wykazaną na paragonie fiskalnym choć nie zawiera on elementów takich jak ilość towaru i cena jednostkowa ?

Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zswrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego.

Zgodnie z art. 127 ust. 1 ustawy o VAT zwrot podatku, o którym mowa w art. 126 ust. 1, przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników, zwanych dalej "sprzedawcami", którzy:
1) są zarejestrowani jako podatnicy podatku VAT
2) prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, oraz
3) zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów o których mowa w ust. 8.

Zgodnie z art. 128 ust. 2 ww. ustawy podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej o której mowa w art. 111 ust. 1.
Zgodnie z art. 130 ust. 1 pkt 2 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia wzór dokumentu o którym mowa w art. 128 ust. 2.
Ponadto zgodnie z art. 128 ust. 7 cyt. wyżej ustawy rozliczenia między podmiotem, który dokonał zwrotu, a sprzedawcą towaru regulują zawarte przez nich umowy.

W związku z powyższym w przypadku spełnienia warunków określających procedurę zwrotu podatku podróżnemu, zwykła omyłka pisarska nie powinna mieć wpływu na wstrzymanie zwrotu podatku VAT, a tym samym zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami osoba fizyczna "podróżny" ma prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów, natomiast sposób poprawy błędów na dokukmentach wynika z przepisów ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. nr 76 z 2002 r., poz. 694 z późn. zm.).

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania niniejszej interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie