I.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towaró... - Interpretacja - P-1/443/204/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. P-1/443/204/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

I.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towaram jak właściciel. W związku z powyższym odpłatne przeniesienie prawa do rozporzadzania materiałami przetargowymi jest odpłatną dostawą towarów w myśl art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.Podatnik stoi na stanowisku, że przekazanie materiałów przetargowych podlega sprzedaży zwolnionej od podatku VAT wg PKWiU 75.11 jako usługi w zakresie administracji publicznej (zał. Nr 4 poz. 6 do ustawy o VAT). Na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy. W poz. 6 powyższego załącznika wymienione są usługi o symbolu ex 75 usługi w zakresie administarcji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Ustawodawca zatem wyraźnie wskazał, iż zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (PKWiU 75.3), a nie całej grupy o symbolu PKWiU 75. Majac na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przekazanie materiałów przetargowych nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT i przy braku preferencji opodatkowane jest stawką 22%. Jeśli przekazującym materiały przetargowe jest podmiot o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT to przekazanie materiałów przetargowych nie będzie podlegac ustawie o podatku od towarów i usług.

Jeśli koszty przesyłki sklasyfikowane sa przez Urząd Statystyczny Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi wg PKWiU 64.11 to zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy. W poz. 2 powyższego załącznika wymienione są usługi świadczone przez pocztę państwową.

Spółka ma prawo do refakturowania kosztów przesyłki pocztowej z zastosowaniem zwolnienia z VAT na refakturze, ale tylko wówczas gdy nie zmieniono ceny netto wynikajacej z faktury faktycznego usługodawcy, nie doliczono jakielkolwiek marży, nie zmieniono charakteru (symbolu PKWiU) usługi ani nie zmieniono stawki podatku / zwolnienia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie