Naczelnik Pierwszego Urzędu w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn... - Interpretacja - D2-443/155/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. D2-443/155/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w związku z pismem Strony z 8 listopada 2004 r. /data wpływu do tutejszego Organu 08.11.2004 r./ informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy sposobu rozliczania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych na potrzeby projektu szkoleniowego związanego z usługami edukacyjnymi.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl przepisów art. 90 ust. 1 cytowanej ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, to zgodnie z art. 90 ust 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jak wynika ze złożonego wniosku Szkoła prowadzi działalność opodatkowaną oraz zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Uczelnia, realizując projekt szkoleniowy związany z usługami edukacyjnymi, w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych obowiązana jest do wydatkowania środków ściśle według przyjętego i zatwierdzonego przez beneficjenta budżetu realizowanego projektu.

W związku z powyższym, jeżeli Uczelnia ma możliwość w sposób szczegółowy określić wydatki związane z omawianym projektem, to zgodnie z powołanym art. 90 ust. 1 ustawy, Uczelni nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych nabyć.

Z uwagi na fakt, że usługi w zakresie edukacji zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80 i wymieniono je pod poz. 7 w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości związanego z nabyciem towarów i usług służących tym usługom.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie