Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając w myśl art. 14a § 1 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. N... - Interpretacja - PP/443-87/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. PP/443-87/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając w myśl art. 14a § 1 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 27 sierpnia (data wpływu 31.08.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 15.09.2004 r. (data wpływu 20.09.2004 r.) wyjaśnia co następuje:
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają generalnie czynności wykonane odpłatnie w wyjątkiem ściśle określonych sytuacji wymienionych w art. 7 ust. 2 i 3, oraz art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wszelkie przekazania przez podatnika towarów bez wynagrodzenia należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części, stanowią dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT.Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy, nie stanowią jednakże opodatkowanej podatkiem od towarów i usług dostawy towarów przekazywane prezenty o małej wartości, jeżeli ich przekazanie, wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Przy czym "prezentami o małej wartości" są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł., a jednocześnie gdy łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie jest wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. W takim przypadku na podstawie art. 86 ust. 8 pkt. 2 ww. ustawy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów stanowiących u niego prezenty o małej wartości.
Jeżeli zatem wydawana gazeta jest rozdawana bezpłatnie, to wówczas nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT. Jednakże w sytuacji przekroczenia limitu wartościowego tych prezentów (tj. gdy przekazywane jednej osobie gazety przekroczą w roku podatkowym łączna wartość 50zł, lub gdy łączna ich wartość w roku podatkowym przekroczy 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika, w poprzednim roku podatkowym), należy odprowadzić od ich bezpłatnego przekazania podatek VAT.

Z uwagi na fakt, iż Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach w swoim piśmie, pominął kwestie zlecenia druku gazety i jej finansowania, jak również kwestie własności gazety, tut. Urząd w swojej odpowiedzi ustosunkował się jedynie do kwestii bezpłatnego rozdania gazety.
Nadmienia się, iż stanowisko Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach jest prawidłowe tylko w części dotyczącej braku opodatkowania przekazania prezentu o małej wartości.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie