Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 5 października 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie s... - Interpretacja - PP-2-443/106/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. PP-2-443/106/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 5 października 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą głównie na usługach najmu nieruchomości stanowiących majątek własny i jest podatnikiem VAT czynnym. W najbliższym czasie zamierza Pan sprzedać grunt budowlany o powierzchni 0,6222 ha na którym znajduje się budynek użytkowy. Pierwotnie działka ta była zabudowana trzema budynkami:1)budynkiem magazynowo - usługowym,2)budynkiem hali,3)budynkiem mieszkalno - usługowym.

Celem realizacji nowej inwestycji budowlanej we wrześniu 2002 r. uzyskał Pan decyzję - pozwolenie na rozbiórkę wszystkich wyżej wymienionych budynków. Dokonano rozbiórki budynku hali i budynku mieszkalno - usługowego natomiast budynek magazynowo - usługowy nie został rozebrany a decyzja - pozwolenie na jego rozbiórkę, zgodnie z przepisami budowlanymi, wygasła. Aktualny nabywca przedmiotowej działki zamierza zrealizować na niej inwestycję budowlaną pod nazwą: Zespół wielofunkcyjny mieszczący: apartamenty, hotel, biuro, handel i usługi, garaże wraz z infrastrukturą techniczną o ogólnej powierzchni całkowitej około 22.000 m2. W związku z tą inwestycją ulegnie rozbiórce znajdujący się na części sprzedanej działki budynek magazynowo - usługowy. Wartość budynku jest znikoma w stosunku do wartości całej transakcji.Zapytanie dotyczy opodatkowania tej transakcji podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu tego przepisu są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunt (art. 2 pkt 6 ustawy VAT). Zdaniem tut. Organu podatkowego transakcja sprzedaży, którą zamierza Pan dokonać będzie transakcją sprzedaży gruntu - terenu budowlanego a nie dostawą budynku trwale z gruntem związanego do której miałby zastosowanie przepis zawarty w art. 29 ust. 5 ustawy VAT ("w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu"). Z opisu zamierzonej transakcji bezpośrednio bowiem wynika, że kupujący chce nabyć grunt budowlany aby zrealizować swoją inwestycję a nie budynek, który jeszcze pozostał na niewielkiej części gruntu.Mając na uwadze powyższe tut. Organ podatkowy uważa, że planowaną transakcję sprzedaży winien Pan potraktować jako sprzedaży gruntu - terenu budowlanego i w konsekwencji, stosowanie do art. 41 ust. 1 ustawy VAT, opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza