Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz... - Interpretacja - D2-443/142/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.11.2004, sygn. D2-443/142/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w odpowiedzi na złożone w dniu 22 października 2004 r. zapytanie NR WOMP CPL-III-3140/63/04 informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy:
Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż formularzy za opracowaną specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego niezbędnych w procedurze przetargowej ?

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenia na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zatem organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ realizując na rzecz organu władzy publicznej, wyłącznie zadania o charakterze publicznoprawnym nałożone przepisami prawa - w tym sprzedaż specyfikacji przetargowych - nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie w jakim realizuje te zadania nałożone przepisami prawa i w związku z tym nie naliczy podatku VAT.

Natomiast gdy urząd obsługujący ten organ zawrze umowę cywilnoprawną to czynności wynikające z takiej umowy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem lub będą od tego podatku zwolnione na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r.

Jeżeli organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ będzie podatnikiem VAT /gdy wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych/ to według klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, czynności wykonywane zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych polegające na sprzedaży specyfikacji istotnych warunków zamówienia mieszczą się w ramach działalności podstawowej /statutowej/ danej jednostki budżetowej. Zostały one sklasyfikowane jako usługi o symbolu PKWiU 75.11.11-00.20 "Usługi ustawodawcze i wykonawcze terenowych organów administracji publicznej", podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 %.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania przedmiotowego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie