Ustawodawca nie sprecyzował bliżej co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenia", ograniczając się jedynie do wskazania w ustawie sposobu i kryte... - Interpretacja - US.26-PD-415/53/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.10.2004, sygn. US.26-PD-415/53/04, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ustawodawca nie sprecyzował bliżej co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenia", ograniczając się jedynie do wskazania w ustawie sposobu i kryteriów ustalania ich wartości .W związku z tym przy precyzowaniu tego pojęcia należy sięgnąć do orzecznictwa NSA. W wyroku z 29.10.1999r. (sygn.akt I S.A./Gd 1290/98) sąd stwierdził,co następuje :

"Przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych , których skutkiem jest nieodpłatne (tj.niezwiązane z kosztami lub inna formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku tej osoby, mający konkretny wymiar finansowy"

Należy podkreślić, iż kluczową cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący takie świadczenia nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że świadczenie uzyskane przez podatnika w sytuacji, gdy spełniający świadczenie uzyskuje albo ma uzyskać od podatnika w przyszłości wzajemnie jakieś inne przysporzenie majątkowe, nie ma charakteru nieodpłatnego. Nie ma przy tym znaczenia , czy oba świadczenia mają taką samą a nawet jedynie podobną wartość finansową , bowiem decydujące jest tutaj przekonanie stron o ekwiwalentności tych świadczeń.

Jak wynika z innego wyroku NSA z dnia 28 sierpnia 1995r. sygn. akt S.A./Wr 2612/94, nie uznano za nieodpłatną umowę, która zobowiązywała użytkującego do ponoszenia wydatków m.in. podatku od gruntów, budynków i budowli, stwierdzając, że świadczenia te nie stanowią wydatków związanych ze " zwykłymi kosztami utrzymania".

Z treści aktu notarialnego REPERTORIUM A NR 5558/2003 z dnia 23.12.2003r. ( § 4 na stronie 5 ) wynika, iż Przedstawiciele Spółdzielni do czasu wydania przedmiotu sprzedaży kupującym zobowiązują się ponosić koszty w postaci opłat za użytkowanie wieczyste, podatek od nieruchomości oraz wszelkie opłaty eksploatacyjne tzn. woda, ścieki, energia elektryczna i c.o.

Biorąc pod uwagę, ww. umowa nie ma charakteru nieodpłatnego . W tym stanie rzeczy, po stronie podatnika nie powstanie przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie zgodnie z art. 16 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 22a ww. ustawy o podatku dochodowym amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania :

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 , zwane środkami trwałymi .

Oznacza to, że nabyte budynki, budowle i urządzenia będzie można amortyzować dla celów podatku dochodowego dopiero po rozpoczęciu ich używania we własnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W ustawie o VAT nie określono co należy rozumieć pod pojęciem odpłatności , które powoduje , że świadczenie usług staje się czynnością opodatkowaną VAT.Biorąc pod uwagę fakt, że z przedłożonego aktu notarialnego wynika, że świadczenia miedzy stronami są wzajemne w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego przedmiotowe czynności wykonywane są odpłatnie .Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22% .

Biorąc pod uwagę fakt, że z przedłożonego aktu notarialnego wynika, że świadczenia miedzy stronami są wzajemne w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego przedmiotowe czynności wykonywane są odpłatnie. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%.

Urząd Skarbowy w Siedlcach