POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-55/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2006, sygn. PP/443-55/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.09.2006 roku (wpływ do Urzędu 06.09.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie opodatkowania dotacji przyznanych na sfinansowanie badań wspólnych sieci naukowej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Instytut otrzymał z budżetu państwa dotacje na prowadzenie prac naukowo - badawczych, celem dotacji jest sfinansowanie badań wspólnych sieci naukowej. Dotacje zostały przyznane zgodnie z procedurą i kryteriami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 roku w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. Nr 161, poz. 1359).

Dysponent środków jest wyłącznie stroną finansującą badania, natomiast wyniki prac i przynależne im prawa autorskie są własnością Instytutu.

Pytania:

Czy wyżej opisane dotacje podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stanowisko podatnika:

W ocenie Podatnika dotacje te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Prawidłowo Podatnik wskazuje, iż zwiększają podstawę opodatkowania (obrót) - a tym samym są faktycznie opodatkowane podatkiem VAT - tylko te dotacje, które stanowią element wynagrodzenia podatnika, a więc dotyczą dofinansowania dla dostawcy konkretnego towaru lub usługi.

W sytuacji gdy podatnik w związku z dającym się zindywidualizować świadczeniem konkretnych usług otrzymuje odpowiadające całości lub części wynagrodzenie wypłacane przez inny podmiot jakiekolwiek dofinansowanie (dotację), to należy uznać, iż tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny należnej od nabywcy uzupełnienie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu dokonanego świadczenia usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Nie podlegają natomiast opodatkowaniu te dotacje, które mają na celu refundację poniesionych kosztów i nie mają bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług.

Dla określenia, czy dana dotacja, subwencja lub dopłata o podobnych charakterze jest, czy też niej opodatkowana podatkiem VAT istotne są warunki jej przyznania, określające cele realizowane w danej formie dofinansowania.

Instytut wskazuje we wniosku, że przedmiotowe dotacje zostały przyznane na finansowanie badań wspólnych sieci naukowej zgodnie z procedurą określoną w rozporządzeniu MNiI z dnia 04.08.2005 roku w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę. Strona finansująca (budżet państwa) jest jedynie dysponentem środków finansowych, a nie stroną zamawiającą wykonanie konkretnej usługi.

Jak wynika z § 1 w/w rozporządzenia, rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych, przeznaczonych na cele określone w art. 8-14 ustawy z dnia 8.10.2004 roku o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 ze zm.). Natomiast z treści art. 8 ustawy z dnia 08.10.2004 roku wynika, że badania wspólne sieci naukowych wykonywane są w ramach działalności statutowych poszczególnych jednostek naukowych tworzących sieć naukową.

Należy uznać, że dotacje otrzymane na realizowanie działalności statutowej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w oparciu o cytowany powyżej art. 29 ust. 1 ustawy, bowiem nie spełniają kryteriów uznania ich za dotację cenotwórczą i w tej sytuacji nie stanowią dla Instytutu obrotu podlegającego opodatkowaniu.

Zatem stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 05.09.2006 roku - jest prawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku