W dniu 1 sierpnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek spółki X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zasto... - Interpretacja - PP.443/2/31/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2006, sygn. PP.443/2/31/06, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 1 sierpnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek spółki X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl przepisu art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze złożonego wniosku wynika, iż producent gum bezcukrowych do żucia, zgodnie z udzieloną interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poznaniu oraz kwalifikacją Urzędu Statystycznego w Łodzi zmienił stawkę podatkową na tenże produkt z 22% na 7%, stosując klasyfikację PKWiU 15.89.14-90.99, "przetwory spożywcze, pozostałe, gdzie indziej niewymienione".
Wnioskodawca uważa, iż do ww. produktu należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 22% zgodnie z klasyfikacją PKWiU 15.84.23-10.00 - gumy do żucia (wszystkie).
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie, dokonując oceny stanowiska spółki X w przedmiotowej sprawie, stwierdza, iż jest ono nieprawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawka podstawowa podatku od towarów i usług wynosi 22%. Ust. 2 tego przepisu obniża dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawkę podatku do wysokości 7%. W ww. załączniku, pod pozycją Nr 34 wymienione zostały towary o symbolu PKWiU 15.89.14 - produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU - 15.89.14 - 30.1).
Zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami wprowadzone po dniu wejścia w życie tej ustawy nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem, jeżeli nie zostały określone w ustawie (art. 41 ust. 14 ustawy o VAT).
Zgodnie z zasadami metodycznymi polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (pkt 7 - sposób zaliczania produktów do poszczególnych grupowań) zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent może zwrócić się o pomoc do właściwego terytorialnie urzędu statystycznego lub Głównego Urzędu statystycznego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż producent bezcukrowych gum do żucia (będących przedmiotem dokonywanych przez wnioskodawcę dostaw), zwrócił się do Urzędu Statystycznego w Łodzi w celu zaliczenia ww. produktu do właściwego grupowania PKWiU. Uzyskał informację, iż produkowane przez niego gumy bezcukrowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.89.14-90.99 "przetwory spożywcze, pozostałe, gdzie indziej niewymienione" stosownie do obowiązującego § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.), zgodnie z którym do celów podatkowych nadal stosuje się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Mając na uwadze powyższe oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż towary sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 15.89.14-90.99, jako wymienione w załączniku Nr 3 do ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7%.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie, postanawia orzec jak w sentencji.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi przepis art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Głogowie