POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP3/443-0043/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. PP3/443-0043/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana S. z dnia 08.06.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 29.06.2006r. (data wpływu 30.06.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ulgi z tytułu zakupu kolejnej kasy fiskalnej, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 08.06.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 29.06.2006r. (data wpływu 30.06.2006r.) podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w dniu 01.06.2006r. podatnikowi skradziono kasę fiskalną, o czym poinformował policję i zawiadomił urząd. Podatnik używał przedmiotowej kasy dwa i pół roku. W związku z zaistniałą sytuacją podatnik dokonał zakupu nowej kasy rejestrującej, którą zamontował w samochodzie.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przy zakupie nowej kasy fiskalnej będzie przysługiwał mu zwrot ulgi z tytułu zakupu tej kasy.

Zdaniem podatnika, przysługuje mu ulga za zakup kasy rejestrującej.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą PTU, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z ust.5 w/cyt. przepisu w przypadku gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym od podatku na podstawie art.113 ust.1 lub 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust.4 na rachunek bankowy podatnika w terminie do 25 dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Warunki dokonania odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej zostały określone w §8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 28 marca 2006r. (Dz.U. Nr 51, poz.375).

Stosownie do w/cyt. przepisu dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w §6 ust.1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Ponadto zgodnie z §9 ust.1 w/wym. rozporządzenia podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług lub zwolnione od tego podatku na podstawie art.113 ust.1 lub ust.9 ustawy, którzy:

  1. rozpoczęli ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym ich terminie,
  2. dokonali zgłoszenia, o którym mowa w §6 ust.1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
  3. złożyli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy rejestrującej wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników

- mogą otrzymać zwrot kwot, o których mowa w art.111 ust.5 ustawy.

Stosownie do §9 ust.2 w/wym. rozporządzenia zwrot kwot, o których mowa w art.111 ust.5 ustawy, jest dokonywany na wniosek podatnika składany do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko lub nazwę firmy, dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką o numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego podatnik otrzymał zwrot 79% wartości netto kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej zamontowanej w taksówce. Przedmiotowa kasa została podatnikowi skradziona po terminie dwóch i pół roku używania. Podatnik zakupił kolejną kasę fiskalną, którą zamontował w taksówce osobowej o numerze rejestracyjnym XY 12345.

Z uwagi na fakt, iż jest to kolejna kasa rejestrująca, a podatnik nie zgłosił tego przed dniem rozpoczęcia ewidencjonowania, tj. przed dniem wykonywania usług taksówkowych, to biorąc pod uwagę zapis §8 ust.1 w/wym. rozporządzenia, nie będzie przysługiwała podatnikowi ulga z tytułu zakupu nowej kolejnej kasy rejestrującej.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni