POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PV/443-89/06/ABS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. 1434/PV/443-89/06/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 19.04.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług należności uzyskiwanych w związku ze sprzedażą oprogramowania komputerowego na rzecz kontrahenta z USA

- stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19.04.2006r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej dokonał Pan sprzedaży oprogramowania komputerowego na telefony komórkowe i urządzenia PDA (komputery naręczne). W celu sprzedaży oprogramowania korzysta Pan z serwisu internetowego Handango, którego właścicielem jest firma H. z USA będąca dystrybutorem oprogramowania. Program Wnioskodawcy jest w wersji elektronicznej wgrywany na serwer dystrybutora a wgrywający ustala jednocześnie sugerowaną cenę detaliczną za wgrany program. Po tym oprogramowanie jest sprzedawane klientom na całym świecie. Jedyną formą dokumentującą dokonaną transakcję jest przekazywany pod koniec pierwszego kwartału po roku, w którym nastąpiła sprzedaż oprogramowania formularz o nazwie "Foreign Persons U.S. Source Income Subject to Withholding" o kodzie 1042-S, który zawiera informację o przychodzie brutto, stawce pobranego podatku oraz wysokości pobranego podatku federalnego.

Strona pyta czy sprzedaż oprogramowania komputerowego drogą elektroniczną na rzecz odbiorcy z terytorium USA podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż oprogramowania komputerowego na rzecz kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych Ameryki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, gdyż jest to usługa, której miejscem wykonania jest USA.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) organ podatkowy stwierdził, że dostawa oprogramowania komputerowego za pośrednictwem sieci elektronicznej jest dostawą usług elektronicznych. Ustawa w art. 2 pkt 26 definiuje usługi elektroniczne. Zgodnie z tym przepisem usługami elektronicznymi są usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; w szczególności usługami elektronicznymi są:
a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
d)dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
e) usługi kształcenia korespondencyjnego.

Określając miejsce świadczenia ww. usługi należy tego dokonać w oparciu o regulację zawartą w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 (tj. m.in. usługi elektroniczne), są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że dostawa usługi elektronicznej (oprogramowania komputerowego) na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga