Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), § 6 rozporządz... - Interpretacja - US-PP-443/8/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.08.2006, sygn. US-PP-443/8/06, Urząd Skarbowy w Lesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek z dnia 01.08.2006 r., złożony do tut. organu podatkowego w dniu 17.08.2006 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku, po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż ma prawo do zastosowania stawki 0% VAT do części usług wykonywanych na rzecz Gminy, sfinansowanych w 100% ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r., których należności zostały pokryte ze środków bezzwrotnej pomocy a częściowo ze środków własnych zamawiającego lecz zostaną zrefundowane również po zakończeniu projektu, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 17.08.2006 r. Pan J G zwrócił się z zapytaniem w sprawie udzielenia odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego zastosowania stawki podatku VAT 0% do części usług wykonywanych na rzecz Gminy sfinansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. Przedstawiając stan faktyczny wnioskodawca podaje, iż:Gmina realizuje projekt pod nazwą "Rozwój infrastruktury podnoszącej konkurencyjność turystyczną Leska w partnerstwie z Regionem Drohobycz z Ukrainy."- poprzez wymianę nawierzchni deptaków, remont fontanny, modernizację schodków itp. ze środków programu współpracy przygranicznej Phare, stanowiących bezzwrotną pomoc finansową Unii Europejskiej. W ramach realizacji projektu beneficjent otrzymuje zaliczkę w wysokości 80% przyznanej dotacji, pozostałą kwotę w wysokości 20% dotacji beneficjent otrzyma na zasadzie refundacji, po zakończeniu i rozliczeniu projektu. Przyznana dotacja stanowi współfinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych wartości całego projektu. Kosztami niekwalifikowanymi jest między innymi podatek od towarów i usług VAT, który dodatkowo oprócz 25% kosztów kwalifikowanych stanowiących wkład własny ponosi beneficjent. Gmina, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług złożyła do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie wniosek o rejestrację umowy o świadczenie usług nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Firma Handlowo-Usługowa J G jako wykonawca zadania będzie wykonywała i fakturowała ww. prace.W związku z powyższym wnioskodawca wnosi o odpowiedź "Czy w przedstawionej sytuacji może zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% również na usługi, które zostaną zapłacone ze środków własnych beneficjenta, a następnie zrefundowane w postaci płatności końcowej dotacji w wysokości 20%, którą beneficjent otrzyma po zakończeniu realizacji projektu?W ocenie wnioskodawcy w powyższej sprawie obowiązuje § 6 ust. 3 pkt.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który klasyfikuje płatność końcową w wysokości 20% dotacji jako środki pomocy bezzwrotnej. W związku z tym uważa on, iż prawidłowym będzie fakturowanie całej wartości robót finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej - 100% wartości dotacji a nie 80% z zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 01.08.2006 r. i otrzymanym w dniu 17.08.2006 r., dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia uznać iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.Stosownie do § 6 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz art. 146 ust. 1 pkt.1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4 i w części z innych środków finansowych, przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.Z kolei w myśl § 6 ust. 5 cyt. rozporządzenia do usług o których mowa w ust. 2, stosuje się obniżoną stawkę 0% pod warunkiem, że w wystawionej fakturze określona została odrębnie część wartości usług finansowanych:

  1. ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej;
  2. z innych środków.

Natomiast zgodnie z ust. 6 w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w części z innych środków finansowych, zarejestrowana umowa powinna zawierać określenie procentowego udziału środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.Zgodnie z § 6 ust. 7 w przypadkach określonych w ust. 1 i 2:

  1. nie stosuje się zwrotu podatku określonego w rozdziale 12,
  2. zwrot podatku związany z zastosowaniem stawki podatku 0% następuje niezależnie od spełnienia warunków umożliwiających zaliczenie poniesionych wydatków do objęcia kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Zatem jeżeli podatnik uzyskuje środki finansowe ze źródeł opisanych w § 6 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia Ministra finansów z dnia 27.04.2004 r. a zawarta umowa z wykonawcą została zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej - zarejestrowany podatnik, który świadczy te usługi na rzecz usługobiorcy czyni to ze stawką podatku VAT 0%.Jak wynika z powyższego, świadczenie usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a w części z innych środków zlecającego wykonanie usługi, stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej pod warunkiem, że Spółka świadcząca usługę wystawi fakturę, w której określi odrębnie część wartości usługi, która jest finansowana ze środków pomocy zagranicznej oraz z innych środków (§ 6 ust. 5 cyt. rozporz.).Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan G zastosuje stawkę podatku VAT 0% dotyczącą końcowego rozliczenia i obejmie również swoim rozliczeniem kwotę 20% wartości środków własnych beneficjenta, która następnie zostanie zrefundowana po zakończeniu realizacji projektu wobec czego wnioskodawca prawidłowo postąpił stosując stawkę 0% do należności, które częściowo zostały pokryte ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej a częściowo ze środków własnych zamawiającego, które również zostaną zrefundowane z funduszy PHARE.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak również stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia . Zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Urząd Skarbowy w Lesku