W związku z art. 109 ust.7 pkt 2 i art.109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ oraz ar... - Interpretacja - DPP-005-6/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.02.2006, sygn. DPP-005-6/06, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 109 ust.7 pkt 2 i art.109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ oraz art.20 ust.1 ustawy z dnia 29 września 2002r. o rachunkowości /tj. z 2002r. Dz.U. Nr 76, poz. 694 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie konsekwencji z tytułu wcześniejszego wykazania podatku należnego w deklaracji VAT-7 niż wynika to z obowiązku podatkowego. Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spólkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi komunalne w zakresie m.in. dostarczania wody, odbioru ścieków i wywozu nieczystości. Zgodnie z zawartymi umowami z poszczególnymi odbiorcami usług termin płatności za wykonaną usługę wynosi 14 dni od daty wystawienia faktury. Faktury wystawiane do 15 dnia każdego miesiąca mają termin płatności w tym samym miesiącu i VAT należny wykazywany jest w deklaracji za dany miesiąc. Dla faktur wystawionych po dacie 15 danego miesiąca termin płatności przypada w następnym miesiącu a podatek VAT należny od nich wykazywany jest w deklaracji za miesiąc w którym wystawiono tę fakturę mimo, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności czyli w następnym miesiącu.

W związku z takim postępowaniem powstaje pytanie, czy z tego tytułu grożą Spółce sankcje?

Zdaniem Spółki w myśl art.109 ust.7 pkt 2 ustawy o VAT kwoty dodatkowe nie ustala się w sytuacji opisanej wyżej, gdyż podatek został ujęty w deklaracji w okresie poprzedzającym właściwy okres rozliczeniowy. Budżet otrzymuje podatek wcześniej niż miałby otrzymać.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art.20 ust.1 ustawy z dnia 29 września 2002r. o rachunkowości /tj. z 2002r. Dz.U. nr 76, poz. 694 ze zm./ do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Z kolei zgodnie z art.109 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji umożliwiającej, między innymi, określenie wysokości podatku należnego.

Z podanych wyżej przepisów wynika, że podatnik zobowiązany jest do określenia podatku należnego w kwotach wynikających ze zdarzeń przypisanych do danego okresu sprawozdawczego, w przypadku wnioskującego podatnika, do danego miesiąca. Odstąpienie od tej zasady, polegające na wcześniejszym rozliczeniu podatku należnego, nie jest jednak sankcjonowane dodatkowym zobowiązaniem podatkowym, ponieważ zgodnie z art. 109 ust.7 pkt 2 ustawy o VAT organ podatkowy nie będzie ustalał dodatkowego zobowiązania podatkowego, /sankcji/, w przypadku, gdy zaniżeniu podatku należnego towarzyszy jednocześnie rozliczenie tego podatku za okresy wcześniejsze.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu