Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w P... - Interpretacja - USIIIVAT/443/I/38/06/RR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.05.2006, sygn. USIIIVAT/443/I/38/06/RR, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 03.03.2006r. ( data wpływu 06.03.2006r.), uzupełnionym w dniu 27.04.2006r.

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.03.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi agencję artystyczną. W ramach prowadzonej działalności świadczy na rzecz kontrahentów usługi w zakresie organizacji różnego rodzaju imprez (konferencje, obrady, sympozja, koncerty, pikniki). Często w ramach organizacji imprezy kontrahenci zamawiają również obsługę gastronomiczną W związku z powyższym strona korzysta z usług firm gastronomicznych, zakupując gotowe posiłki, które następnie podawane są kontrahentom podczas imprez. Strona w ramach działalności zajmuje się również świadczeniem usług cateringowych. Podatnik nie świadczy usług turystyki, a także usług przewozu osób. Zakup gotowych posiłków jako usługa został sklasyfikowany przez Główny Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 55.52.13. Zakup tych usług stanowi dla podatnika koszt uzyskania przychodów.

Zapytanie podatnika brzmi: czy w opisanym stanie faktycznym przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie wyłącznie gotowych posiłków przekazywanych następnie uczestnikom imprez?

Zdaniem wnioskodawcy we wskazanym stanie faktycznym podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupowanych usług gastronomicznych ponieważ podatnik nie jest konsumentem tych usług a tylko pośrednikiem w sprzedaży tych usług na rzecz kontrahentów, co jest ściśle związane z profilem działalności firmy.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:

W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugieb) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych

Na potrzeby w.w. ustawy stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), nie zaś klasyfikację wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.). Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 r. w grupowaniu: Sekcja H - usługi hoteli i restauracji, w Dziale 55 - usługi hoteli i restauracji, wyróżnia:
55.30. - usługi gastronomiczne,
55.40 - usługi związane z podawaniem napojów,
55.51 - usługi stołówkowe,
55.52 - usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych.

Z powyższego wynika, iż przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy ma zastosowanie wyłącznie do usług gastronomicznych zgrupowanych w klasie o symbolu PKWiU 55.30. Zakup przez stronę gotowych posiłków jako usługa został sklasyfikowany przez Główny Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 55.52.13 i mieści sie w grupowaniu: usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych - PKWiU 55.52.

Wobec powyższego, podatnik zachowuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem ww. usług, o ile tylko uslugi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ww. ustawy).

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pabianicach