Spółka przedstawiając w piśmie stan faktyczny wskazała, iż dokonała sprzedaży części prawa do przyznanej przez Agencję Rynku Rolnego indywidualnej kw... - Interpretacja - ZP/443-1/3610/06

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2006, sygn. ZP/443-1/3610/06, Urząd Skarbowy w Złotowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka przedstawiając w piśmie stan faktyczny wskazała, iż dokonała sprzedaży części prawa do przyznanej przez Agencję Rynku Rolnego indywidualnej kwoty mlecznej. Prawo to Spółka zbyła z uwagi na niewykorzystanie całości przysługującego jej limitu , spowodowanego koniecznością poddania ubojowi sanitarnemu zakażonych sztuk bydła wraz z potomstwem. Za dokonany ubój wskazanych sztuk bydła Powiatowy Lekarz Weterynarii przyznał i wypłacił Spółce odszkodowanie, będące niejako dopłatą do wartości rynkowej ubitych zwierząt, którego kwota stanowi różnicę pomiędzy oszacowaną wartością rynkową a kwotą uzyskaną ze sprzedaży ubitych zwierząt.

Zdaniem wnioskującego uzyskane przychody ze sprzedaży przysługującego limitu kwoty mlecznej należy opodatkować taką samą stawką podatku od towarów i usług jaką opodatkowana jest sprzedaż mleka czyli 3%, a odszkodowanie za ubój z konieczności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 w/w ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publiczne lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przeniesienie na inny podmiot prawa do przyznanej indywidualnej kwoty mlecznej lub jej części jest niewątpliwie zbyciem prawa majątkowego, które zgodnie z pkt 1 cyt. wyżej przepisu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem w przypadku, gdy prawo to było przedmiotem odpłatnego przeniesienia przez podatnika VAT w ramach jego działalności gospodarczej na inny podmiot, to czynność ta stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 41 ust.1 stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust.2 i 3, art. 122 i art. 129 ust.1. W związku z tym, że czynność sprzedaży limitów ( kwoty mlecznej) otrzymanych przez producenta, hodowcę bydła na produkcję i dostawę mleka w danym roku nie została objęta stawkami preferencyjnymi, podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Według przedstawionego stanu faktycznego, otrzymane przez Spółkę odszkodowanie za zabite z urzędu bydło nie wynika z odpłatnego świadczenia usługi przez właściciela, podstawą tego odszkodowania jest bowiem pewien zaistniały stan faktyczny, niezgodny z wolą podatnika. Nie zostaje zatem spełniona definicja usługi - czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT- wynikająca z art. 8 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą świadczeniem usługi jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Reasumując, czynność otrzymania odszkodowania nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych wymienionych w wyżej zacytowanym przepisie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Złotowie