Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy dostawy wyrobów alkoholowych na pokłady statków i samolotów z przeznaczeniem ich do bezpośredniej konsum... - Interpretacja - ZP/443-752/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. ZP/443-752/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy dostawy wyrobów alkoholowych na pokłady statków i samolotów z przeznaczeniem ich do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych podczas trwania podróży w rejsach międzynarodowych korzystają z preferencyjnej stawki 0% VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 i 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Podatnik wskazuje, iż dokonuje dostaw wyrobów alkoholowych na pokłady statków i samolotów z przeznaczeniem ich do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych podczas trwania podróży w rejsach międzynarodowych.

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki 0% VAT dokonując w/w dostaw wyrobów alkoholowych.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków:

a) używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów,

b) używanych do ratownictwa lub do udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych,

c) marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 18 przywoływanej wyżej ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych do wykonywania transportu międzynarodowego.

Stosownie do powyższego tutejszy organ informuje, iż przepisy przywoływanej wyżej ustawy nie definiują pojęcia "towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków i środków transportu lotniczego".

Odpowiednikiem powyższej regulacji jest art. 15 (4) VI Dyrektywy. Wprowadza on zwolnienie z prawem do odliczenia względem dostaw paliwa i prowiantu. Mając to na uwadze, uznać trzeba, że pod pojęciem "towary służące bezpośrednio zaopatrzeniu statków" rozumieć należy paliwo i prowiant. Natomiast zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego PWN, prowiant to żywność, zapas żywności.

Z powyższego wynika, iż dostawa wyrobów alkoholowych na pokłady statków i samolotów z przeznaczeniem ich do bezpośredniej konsumpcji oraz dostawa towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych do wykonywania transportu międzynarodowego, nie mieści się w zakresie pojęcia "towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków", a zatem dostawa ta nie korzysta z preferencyjnej stawki 0% VAT.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu