POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/4/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. PP-443/4/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje stanowisko strony, przedstawione we wniosku złożonym w tut. urzędzie w dniu 4 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2005 r. w tut. urzędzie został złożony przez podatnika wniosek o wydanie pisemnej interpretacji o zastosowanie prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przez sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1994 r. podatniczka prowadzi wspólnie z mężem działalność gospodarczą na imię obojga małżonków (ale nie w formie spółki cywilnej). W ewidencji działalności gospodarczej małżonkowie wpisani są pod jednym numerem. Rozliczają się na zasadach ogólnych, a podatnikiem VAT jest żona. W związku z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej organ ewidencyjny (Urząd Miejski) nałożył na małżonków obowiązek zmiany wpisu do ewidencji z jednego (na oboje małżonków), na dwa oddzielne dla każdego z osobna. W tej sytuacji małżonkowie postanowili utworzyć spółkę cywilną, prowadzącą tą samą działalność gospodarczą, w której wspólnikami będą mąż i żona.

W związku z powyższym podatniczka zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska przez tut. organ podatkowy w kwestii czy wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, w skład którego wchodzą środki trwałe oraz towary handlowe, od których podatek naliczony został odliczony, a środki trwałe i towary w momencie wnoszenia aportem przedsiębiorstwa figurują na stanie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie ujmuje się aportu w deklaracji VAT-7 osoby go wnoszącej.

Zdaniem strony wniesienie takiego aportu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie powoduje konieczności ujęcia go w deklaracji VAT-7 osoby fizycznej - podatnika VAT, która wnosi go do spółki cywilnej. Tym samym nie pociąga to za sobą obowiązku korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy zakupie towarów. Takie stanowisko wydaje się podatniczce słuszne na podstawie:

  • art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • wyroku NSA z dnia 7 czerwca 2004 r. (sygn. akt. FSK 87/04),
  • informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydanej przez I Urząd Skarbowy w Rzeszowie z dnia 28.06.2004 r. (sygn. I US-II/443/54/04).

Tut. organ podatkowy informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia "przedsiębiorstwa" należy tutaj odnieść się do kodeksu cywilnego, który przedsiębiorstwo rozumie jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład - art. 551 i 552 kodeksu cywilnego. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast przez pojęcie "zbycie" należy zdaniem naczelnika tut. urzędu rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

W świetle powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie wniesienie do spółki cywilnej aportu w formie przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego) nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym nie powoduje konieczności ujęcia tej czynności w deklaracji VAT-7 podatnika wnoszącego go do spółki cywilnej. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej pozostaje również bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w związku z zakupami, które służyły prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie. Brak obowiązku dokonywania korekty dotyczy również towarów handlowych będących zapasami tego przedsiębiorstwa, stanowiącymi integralną cześć składową wnoszonego przedsiębiorstwa, które w spółce cywilnej służyć będą sprzedaży opodatkowanej.

Natomiast zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta podatku naliczonego (dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym), określona w ust. 1 - 8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału) - w przedmiotowej sprawie przez spółkę cywilną.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.

POUCZENIE

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej w oparciu o art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej