Jednostka do końca 2004r. wykonywała wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT - usługi w zakresie edukacji. Z dniem 1 stycznia 2005r. rozszerzyła ... - Interpretacja - PP-443/32/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. PP-443/32/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jednostka do końca 2004r. wykonywała wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT - usługi w zakresie edukacji. Z dniem 1 stycznia 2005r. rozszerzyła zakres swojej działalności o m.in. wydawanie i sprzedaż książek, wynajem maszyn, urządzeń biurowych i sprzętu komputerowego, wynajem nieruchomości na własny rachunek. W związku z poszerzeniem przedmiotu działalności Jednostka dokonała rejestracji jako podatnik VAT z dniem 1 lutego 2005r. Uzyskanie przez nią statusu podatnika pociąga za sobą konieczność dokumentowania, oprócz czynności podlegających opodatkowaniu, także czynności zwolnionych od podatku czyli opłat za studia, opłat za egzaminy warunkowe, opłat wpisowego.

W ocenie Jednostki w przypadku opłat za studia wnoszonych przez studentów pierwszego roku obowiązek wystawienia faktury powstaje z chwilą wpisania zainteresowanej osoby na listę studentów pierwszego roku czyli 1 września 2005r. Dzień wpisania zainteresowanej osoby na listę został bowiem uznany przez Jednostkę jako dzień wykonania usługi.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ Podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie jednak z załącznikiem nr 4 do w/w ustawy zwolnione od podatku są m.in. usługi w zakresie edukacji. W myśl § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi. Zgodnie zaś z § 17 w/w rozporządzenia, jeśli przed wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, a w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę). Zgodnie z przywołanymi przepisami Jednostka nie może więc wystawiać faktur z tytułu wniesienia opłaty za studia przez studentów pierwszego roku w dniu 1 września 2005r. z uwagi na fakt, iż w tym momencie usługa ta nie została jeszcze wykonana. Moment wykonania usługi nie może być dowolnie ustalany przez WSA, lecz musi mieć oparcie w zaistniałym stanie faktycznym. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego o wykonaniu usługi tego typu możemy najwcześniej mówić w momencie rozpoczęcia się danego semestru. Jednostka będzie więc mogła wystawić fakturę najwcześniej w dniu 1 października 2005r. kiedy to nastąpi rozpoczęcie pierwszego semestru. Od 1 października będzie również biegł siedmiodniowy termin do wystawienia faktury VAT przewidziany w § 16 przywołanego rozporządzenia Ministra Finansów. Jeżeli jednak w okresie wcześniejszym, czyli przed dniem 1 października 2005r., nastąpi częściowa bądź całkowita zapłata należności, to będziemy mieć do czynienia z zaliczką bądź przedpłatą i wówczas fakturę należy wystawić zgodnie § 17 w/w rozporządzenia w terminie 7 dni od daty otrzymania tej częściowej bądź całkowitej zapłaty.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej