Podatek od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikajacego z faktur VAT dokumentujacych nabycie paliwa do ... - Interpretacja - ILPP2/4512-1-1/16-4/JK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2016, sygn. ILPP2/4512-1-1/16-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikajacego z faktur VAT dokumentujacych nabycie paliwa do samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z pozn. zm.) oraz ? 6 pkt 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22 pazdziernika 2015 r. (data wplywu 6 listopada 2015 r.) uzupelnionym pismami z 21 grudnia 2015 r. (data wplywu 29 grudnia 2015 r.) oraz z dnia 19 lutego 2016 r. (data wplywu 24 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikajacego z faktur VAT dokumentujacych nabycie paliwa do samochodu osobowego ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2016 r. zostal zlozony przez Pania wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osob fizycznych. Z uzupelnienia do wniosku, ktore wplynelo 29 grudnia 2015 r., wynika, ze Wnioskodawca oczekuje rowniez wydania interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikajacego z faktur VAT dokumentujacych nabycie paliwa do samochodu osobowego. Wniosek uzupelniono ponadto pismem z 19 lutego 2016 r. (data wplywu 24 lutego 2016 r.) o informacje, dotyczaca uiszczenia brakujacej oplaty za wydanie interpretacji indywidualnych oraz o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono nastepujacy stan faktyczny i zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca nie posiada wlasnego samochodu, a czesto zdarza sie, ze potrzebuje go w zwiazku z prowadzona przez niego dzialalnoscia gospodarcza. Dlatego Zainteresowany uzycza samochod osobowy od osoby trzeciej i bedzie zmuszony uzyczac go w przyszlosci.

Wnioskodawca bierze faktury na paliwo, ktore zuzywa w zwiazku z prowadzona przez niego dzialalnoscia gospodarcza ale obecnie ich nie rozlicza w ramach prowadzonej dzialalnosci gospodarczej, poniewaz nie wie, czy ma takie prawo.

Zainteresowany oswiadczyl, ze forma jego opodatkowania w prowadzonej dzialalnosci gospodarczej sa zasady ogolne.

W uzupelnieniu do wniosku Zainteresowany wskazal, ze:

  1. Korzysta i zamierza korzystac z samochodu na podstawie umowy uzyczenia, tj. uzyczajacy zezwala Wnioskodawcy na czas nieokreslony na bezplatne uzywanie samochodu.
  2. Zasady rozliczania paliwa miedzy stronami:
    1. Faktury za tankowanie samochodu wystawiane sa na Zainteresowanego.
    2. Wnioskodawca otrzymuje samochod z pelnym bakiem i zobowiazuje sie go zwrocic z pelnym bakiem.
    3. Osoba uzyczajaca nie monitoruje ilosci zuzytego paliwa ? uzycza samochod z pelnym bakiem i taki sam otrzymuje z powrotem.
  3. Podmiotowy samochod jest i bedzie wykorzystywany wylacznie do dzialalnosci gospodarczej.
  4. Podmiotowy samochod jest i bedzie wykorzystywany wylacznie do czynnosci opodatkowanych VAT.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytanie.

Czy Wnioskodawca moze VAT z faktur za paliwo, ktore zuzywa w uzyczonym pojezdzie w zwiazku z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza rozliczyc zgodnie z obowiazujacymi przepisami (tzn. 50% kwoty podatku VAT z faktury rozliczyc jako VAT naliczony)...

Zainteresowany zaznaczyl, ze ww. pytanie dotyczy samochodu osobowego.

Zdaniem Wnioskodawcy moze VAT z faktur za paliwo, ktore zuzywa w uzyczonym samochodzie osobowym, w zwiazku z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza rozliczyc zgodnie z obowiazujacymi przepisami (tzn. 50% kwoty podatku VAT z faktury rozliczyc jako VAT naliczony).

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszlego jest prawidlowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i uslug (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z pozn. zm.), zwanej dalej ustawa ? podatnikami sa osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowosci prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujace samodzielnie dzialalnosc gospodarcza, o ktorej mowa w ust. 2, bez wzgledu na cel lub rezultat takiej dzialalnosci.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy ? w zakresie, w jakim towary i uslugi sa wykorzystywane do wykonywania czynnosci opodatkowanych, podatnikowi, o ktorym mowa w art. 15, przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego, z zastrzezeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy ? kwote podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikajacych z faktur otrzymanych przez podatnika z tytulu nabycia towarow i uslug.

Z powyzszych przepisow wynika zatem, ze prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego przysluguje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarow i uslug oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy maja zwiazek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, ktorych nastepstwem jest okreslenie podatku naleznego (powstanie zobowiazania podatkowego).

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wylacza wiec mozliwosc dokonywania odliczen podatku naliczonego zwiazanego z towarami i uslugami, ktore nie sa wykorzystywane do czynnosci opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynnosci zwolnionych od podatku oraz niepodlegajacych opodatkowaniu.

Ponadto, ustawodawca stworzyl podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w calosci lub w czesci, pod warunkiem spelnienia przez niego zarowno przeslanek pozytywnych, wynikajacych z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przeslanek negatywnych, okreslonych w art. 88 ustawy. Przepis ten okresla liste wyjatkow, ktore pozbawiaja podatnika prawa do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego.

Od 1 kwietnia 2014 r. kwestie dotyczace prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatkow zwiazanych z pojazdami samochodowymi zostaly uregulowane w art. 86a ustawy, w brzmieniu nadanym na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarow i uslug oraz niektorych innych ustaw (Dz. U., poz. 312), zwanej dalej ustawa nowelizujaca.

Podstawa wprowadzonych zmian jest przede wszystkim decyzja wykonawcza Rady z dnia 17 grudnia 2013 r. upowazniajaca Rzeczpospolita Polska do stosowania srodkow stanowiacych odstepstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspolnego systemu podatku od wartosci dodanej (Dz. Urz. UE L 353 z 28 grudnia 2013 r., str. 51). Zmiany wynikaja rowniez z koniecznosci dostosowania przepisow o podatku od towarow i uslug do tez wyroku Trybunalu Sprawiedliwosci Unii Europejskiej z 19 lipca 2012 r. w sprawie C-160/11 Bawaria Motors.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy ? w przypadku wydatkow zwiazanych z pojazdami samochodowymi kwote podatku naliczonego, o ktorej mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

  1. wynikajacej z faktury otrzymanej przez podatnika;
  2. naleznego z tytulu:
    1. swiadczenia uslug, dla ktorego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich uslugobiorca,
    2. dostawy towarow, dla ktorej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,
    3. wewnatrzwspolnotowego nabycia towarow;
    4. naleznego, w przypadku, o ktorym mowa w art. 33a;
  3. wynikajacej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o ktorym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o ktorych mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

Przez pojazdy samochodowe ? stosownie do art. 2 pkt 34 ustawy ? rozumie sie pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisow o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie calkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony.

Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z pozn. zm.), przez pojazd samochodowy rozumie sie pojazd silnikowy, ktorego konstrukcja umozliwia jazde z predkoscia przekraczajaca 25 km/h; okreslenie to nie obejmuje ciagnika rolniczego.

Natomiast art. 2 pkt 40 ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, ze samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie wiecej niz 9 osob lacznie z kierowca oraz ich bagazu.

W mysl art. 86a ust. 2 ustawy ? do wydatkow zwiazanych z pojazdami samochodowymi, o ktorych mowa w ust. 1, zalicza sie wydatki dotyczace:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdow oraz nabycia lub importu ich czesci skladowych;
  2. uzywania tych pojazdow na podstawie umowy najmu, dzierzawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zwiazane z ta umowa, inne niz wymienione w pkt 3;
  3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napedowego i gazu, wykorzystywanych do napedu tych pojazdow, uslug naprawy lub konserwacji tych pojazdow oraz innych towarow i uslug zwiazanych z eksploatacja lub uzywaniem tych pojazdow.

Zatem zgodnie z powyzszymi regulacjami podatnikowi przysluguje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatkow zwiazanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do uzytku ?mieszanego?.

Dla celow stosowania tego ograniczenia za wykorzystywanie ?mieszane? nalezy rozumiec, ze w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w dzialalnosci gospodarczej istnieje mozliwosc jego uzycia rowniez do celow niezwiazanych z ta dzialalnoscia, np. do celow prywatnych. Wystarczy przy tym mozliwosc nawet tylko jednorazowego uzycia pojazdu do celow prywatnych, aby uznac, ze pojazd moze byc wykorzystywany w sposob ?mieszany?. Nie jest przy tym istotny moment, w ktorym uzycie to ma miejsce podczas calego okresu uzytkowania przez podatnika danego pojazdu, zeby uznac ten pojazd za wykorzystywany do celow ?mieszanych?. Celem zapewnienia wlasciwego wdrozenia decyzji wykonawczej Rady z 17 grudnia 2013 r. przyjmuje sie, ze kazdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie calkowitej do 3,5 tony ? ze wzgledu na swoje cechy konstrukcyjne ? sluzy co do zasady uzytkowi ?mieszanemu?, a zatem wszystkie wydatki z nim zwiazane podlegaja ograniczeniu w odliczaniu do 50%.

Jednakze, od zasady wynikajacej z art. 86a ust. 1 ustawy przewidziano wyjatki. I tak, w swietle art. 86a ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

  1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe sa:
    1. wykorzystywane wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika lub
    2. konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osob lacznie z kierowca, jezeli z dokumentow wydanych na podstawie przepisow o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  2. do towarow montowanych w pojazdach samochodowych i do zwiazanych z tymi towarami uslug montazu, naprawy i konserwacji, jezeli przeznaczenie tych towarow wskazuje obiektywnie na mozliwosc ich wykorzystywania wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika.

Wedlug art. 86a ust. 4 ustawy ? pojazdy samochodowe sa uznawane za wykorzystywane wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika, jezeli:

  1. sposob wykorzystywania tych pojazdow przez podatnika, zwlaszcza okreslony w ustalonych przez niego zasadach ich uzywania, dodatkowo potwierdzony prowadzona przez podatnika dla tych pojazdow ewidencja przebiegu pojazdu, wyklucza ich uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza lub
  2. konstrukcja tych pojazdow wyklucza ich uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza lub powoduje, ze ich uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza jest nieistotne.

W mysl art. 86a ust. 5 ustawy, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje sie w przypadku pojazdow samochodowych:

  1. przeznaczonych wylacznie do:
    1. odprzedazy,
    2. sprzedazy, w przypadku pojazdow wytworzonych przez podatnika,
    3. oddania w odplatne uzywanie na podstawie umowy najmu, dzierzawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
    ? jezeli odprzedaz, sprzedaz lub oddanie w odplatne uzywanie tych pojazdow stanowi przedmiot dzialalnosci podatnika;
  2. w odniesieniu do ktorych:
    1. kwote podatku naliczonego od wydatkow z nimi zwiazanych podatnik oblicza zgodnie z ust. 1 lub
    2. podatnikowi nie przysluguje prawo do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku naliczonego od wydatkow z nimi zwiazanych.

Ewidencja przebiegu pojazdu jest prowadzona od dnia rozpoczecia wykorzystywania pojazdu samochodowego wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika do dnia zakonczenia wykorzystywania tego pojazdu wylacznie do tej dzialalnosci (art. 86a ust. 6 ustawy).

Na podstawie art. 86a ust. 12 ustawy ? podatnicy wykorzystujacy wylacznie do dzialalnosci gospodarczej pojazdy samochodowe, dla ktorych sa obowiazani prowadzic ewidencje przebiegu pojazdu, maja obowiazek zlozyc naczelnikowi urzedu skarbowego informacje o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w ktorym poniosa pierwszy wydatek zwiazany z tymi pojazdami.

W przypadku niezlozenia w terminie informacji, o ktorej mowa w ust. 12, uznaje sie, ze pojazd samochodowy jest wykorzystywany wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej zlozenia (art. 86a ust. 13 ustawy).

Nalezy wskazac, ze w powolanych przepisach art. 86a ustawy o podatku od towarow i uslug, ustawodawca zawarl szczegolne uregulowania dotyczace okreslenia wysokosci przyslugujacej do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Przepis ust. 1 tego artykulu wprowadza ogolna zasade, zgodnie z ktora od wszystkich wydatkow zwiazanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisow o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie calkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony), przysluguje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. Taka konstrukcja art. 86a ustawy oznacza, ze w sytuacji, gdy znajduje zastosowanie szczegolne uregulowanie zawarte w jego ust. 1, wowczas podatnik moze skorzystac jedynie z ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego (w 50%). Jezeli jednak przepis art. 86a ust. 1 ustawy nie znajduje zastosowania, wowczas stosuje sie ogolne uregulowania dotyczace odliczania podatku, zawarte w art. 86 ustawy o podatku od towarow i uslug.

Nalezy zauwazyc, ze przepis art. 86a ust. 4 ustawy wskazuje na istnienie dwoch grup pojazdow samochodowych uznawanych za wykorzystywane wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika.

W pierwszej grupie (zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy) mieszcza sie pojazdy, ktorych konstrukcja wskazuje na ich przeznaczenie z reguly do uzytku prywatnego, jednakze pojazdy te moga byc takze wykorzystywane w dzialalnosci gospodarczej (np. samochod osobowy, motocykl). Z tych tez wzgledow ? dla celow pelnego odliczania VAT ? fakt wykorzystywania ich wylacznie do dzialalnosci gospodarczej musi byc rozpatrywany w kategoriach obiektywnych. W konsekwencji, w celu dokonania pelnego odliczenia podatku VAT musza zostac spelnione lacznie dwa warunki:

  1. sposob wykorzystywania tych pojazdow przez podatnika, zwlaszcza okreslony w ustalonych przez niego zasadach ich uzywania wyklucza ich uzycie do celow prywatnych,
  2. wykluczenie uzytku prywatnego musi zostac potwierdzone prowadzona przez podatnika dla tych pojazdow ewidencja przebiegu pojazdu.

W drugiej grupie pojazdow uznawanych za wykorzystywane wylacznie w dzialalnosci gospodarczej (zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy) mieszcza sie natomiast pojazdy samochodowe, ktorych konstrukcja wyklucza ich uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza lub powoduje, ze ich uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza jest nieistotne. Jednakze w tej grupie pojazdow nie ma samochodow osobowych.

Podkresla sie, ze obowiazek prowadzenia ewidencji przebiegu dla pojazdow wskazanych w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy zostal wylaczony jedynie w przypadkach wskazanych w art. 86 ust. 5 ustawy.

Z informacji przedstawionych przez Wnioskodawce wynika, ze przedmiotowy samochod nie jest pojazdem, o ktorym mowa w art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy, poniewaz jest samochodem osobowym. Tym samym, przedmiotowy pojazd samochodowy nie jest uznawany za wykorzystywany wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika jako pojazd, ktorego konstrukcja wyklucza jego uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza lub powoduje, ze jego uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza jest nieistotne.

Zatem, w przedmiotowej sprawie mozliwosc wylaczenia stosowania art. 86a ust. 1 ustawy nalezy analizowac przez pryzmat art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy.

Jak wynika z przywolanych wyzej przepisow ? co do zasady ? podstawowym i koniecznym warunkiem dajacym podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego zwiazanego z nabyciem i utrzymaniem samochodu jest to by pojazd uzywany byl wylacznie do dzialalnosci gospodarczej. Warunki jakie nalezy spelnic, by uznac, ze pojazd samochodowy jest wykorzystywany wylacznie do dzialalnosci gospodarczej podatnika zostaly wymienione przez ustawodawce wlasnie w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy. Wsrod tych warunkow jest obowiazek ustalenia przez podatnika takich zasad uzytkowania pojazdow by mozna bylo wykluczyc mozliwosc uzycia ich w sposob inny niz zwiazany z dzialalnoscia gospodarcza oraz obowiazek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Niezbednym elementem warunkujacym uznanie, ze mamy do czynienia z samochodem wykorzystywanym wylacznie w dzialalnosci gospodarczej jest rowniez ? okreslony w art. 86 ust. 12 ustawy ? wymog zgloszenia naczelnikowi urzedu skarbowego (w scisle okreslonym terminie) faktu takiego sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego, dla ktorego ustawodawca przewidzial obowiazek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Z opisu sprawy wynika, ze Wnioskodawca nie posiada wlasnego samochodu, a czesto zdarza sie, ze potrzebuje go w zwiazku z prowadzona przez niego dzialalnoscia gospodarcza. Zainteresowany uzycza wiec samochod osobowy od osoby trzeciej i bedzie zmuszony uzyczac go w przyszlosci.

Wnioskodawca bierze faktury na paliwo, ktore zuzywa w zwiazku z prowadzona przez niego dzialalnoscia gospodarcza ale obecnie ich nie rozlicza w ramach prowadzonej dzialalnosci gospodarczej, poniewaz nie wie, czy ma takie prawo.

Wnioskodawca korzysta i zamierza korzystac z samochodu na podstawie umowy uzyczenia, tj. uzyczajacy zezwala Wnioskodawcy na czas nieokreslony na bezplatne uzywanie samochodu.

Zasady rozliczania paliwa miedzy stronami sa nastepujace: faktury za tankowanie samochodu wystawiane sa na Zainteresowanego, Zainteresowany otrzymuje samochod z pelnym bakiem i zobowiazuje sie go zwrocic z pelnym bakiem, osoba uzyczajaca nie monitoruje ilosci zuzytego paliwa ? uzycza samochod z pelnym bakiem i taki sam otrzymuje z powrotem.

Podmiotowy samochod jest i bedzie wykorzystywany wylacznie do dzialalnosci gospodarczej oraz wylacznie do czynnosci opodatkowanych VAT.

Z wniosku nie wynika, aby Wnioskodawca zlozyl do Naczelnika Urzedu Skarbowego informacje, o ktorej mowa w art. 86a ust. 12 ustawy w stosunku do tego samochodu, jak rowniez ze prowadzi on ewidencje przebiegu pojazdu wskazana w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy, a sposob wykorzystania tego pojazdu przez Podatnika, zwlaszcza okreslony w ustalonych przez niego zasadach jego uzywania wyklucza jego uzycie do celow niezwiazanych z dzialalnoscia gospodarcza.

Zatem, Zainteresowanemu nie przysluguje prawo do pelnego odliczenia kwoty podatku naliczonego w zwiazku z nabyciem paliwa do przedmiotowego pojazdu.

W konsekwencji, majac na uwadze opis sprawy oraz powolane przepisy prawa stwierdzic nalezy, ze Zainteresowany moze dokonywac obnizenia kwoty podatku naleznego w wysokosci 50% kwoty podatku naliczonego od wydatkow na zakup paliwa, ktore zuzywa w uzyczonym pojezdzie w zwiazku z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistnialego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, tut. Organ informuje, ze niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarow i uslug w zakresie prawa do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikajacego z faktur VAT dokumentujacych nabycie paliwa do samochodu osobowego. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osob fizycznych zostala wydana interpretacja w dniu 3 marca 2016 r. nr ILPB1/4511-1-1499/15-6/AK.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego we Wroclawiu, ul. Sw. Mikolaja 78/79, 50-126 Wroclaw, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje ? w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 1000 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu