Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia... - Interpretacja - PP2-43-34/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2004, sygn. PP2-43-34/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 1 czerwca 2004 r., (data wpływu do Urzędu 2 czerwca 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny:

W przedmiotowym piśmie Spółka wskazuje, że będzie wykonywać usługi budowlano-montażowe na teryrorium Czech na zamówienie firmy niemieckiej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. W umowie zawartej z firmą niemiecką zostanie zawarty zapis, że zamawiający będzie rozliczał się z tytułu podatku od towarów i usług.

Ponadto Spółka informuje, że wykonywane roboty budowlano-montażowe związane będą z nieruchomością położoną na terytorium Czech.

Sprawa :

- miejsce opodatkowania usług związanych z nieruchomością, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług dotyczących wykonania przez podatnika powyższych usług poza terytorium kraju oraz prawo do zwrotu kwoty różnicy podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Stan prawny:

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), miejscem świadczenia usług, co do zasady, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Jednakże od tej ogólnej zasady wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia są m.in. : rodzaj świadczonych usług, miejsce faktycznego ich świadczenia, nabywcy lub jego siedziby.

Stosownie do zapisu art. 27 ust. 2 pkt 1 w/cyt ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym także świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Należy również podkreślić, że przykłady usług, zostały przez ustawodawcę ujęte w formie katalogu otwartego, co oznacza, że również inne usługi " związane z nieruchomością " nie wymienione w art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, będą podlegały tym samym zasadom opodatkowania. Zasadnicze znaczenie będzie tutaj odgrywało pojęcie nieruchomości, które obejmuje również jej części składowe. W takim przypadku należy także mieć na uwadze, że świadczone usługi muszą być związane z konkretną nieruchomością, której musi być znana chociażby dokładna lokalizacja.

Zatem jeżeli wykonywane usługi związane są z nieruchomością położoną na terenie innego państwa członkowskiego, wówczas podlegają one opodatkowaniu na terenie tego innego państwa członkowskiego.

Natomiast w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 w /w ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Prawo to przysługuje, pod warunkiem, że podmiot świadczący usługę jest zarejestrowany jako podatnik VAT w rozumieniu art. 96 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że świadcząc usługi, które ze swej natury są opodatkowane, ale ze względu na zasady miejsca opodatkowania pozostają poza zakresem polskiego VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi usługami.

Jednocześnie organ podatkowy zauważa, że na podstawie art. 86 ust. 4 ww. ustawy na umotywowany wniosek , podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju przysługuje zwrot różnicy podatku uzasadnionej kwotą podatku naliczonego, o której mowa art. 86 ust. 8 pkt 1 w terminie 60 dni od nia złożenia rozliczenia. Różnica o której mowa, może również stanowić podstawę do obniżenia podatku należnego w następnych okresach.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy