W odpowiedzi na pismo z dnia 24 listopada 2004 r., które zostało złożone w tut. Urzędzie w dniu 25 listopada 2004 r. w sprawie opodatkowania kwalifik... - Interpretacja - DPE-P/443-75/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.12.2004, sygn. DPE-P/443-75/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 24 listopada 2004 r., które zostało złożone w tut. Urzędzie w dniu 25 listopada 2004 r. w sprawie opodatkowania kwalifikowanego materiału siewnego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie rolnym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie wyjaśnia:

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta jest w dwóch aktach prawnych: w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - przy działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami) - przy działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.

Art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) stanowi , że działalnością gospodarczą jest każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (...).

Przepis art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) mówi, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawaniei wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Art. 3 w/w ustawy wyłącza ze swego zakresu działalność wykonywaną w ramach gospodarstwa rolnego (...) działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego (...).

Przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym stanowi, że działalnością rolniczą jest (...) działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcychw stanie nieprzetworzonym (normalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535)o podatku od towarów i usług pod pojęciem działalności rolniczej rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego (...).

Art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego (...). Rolnik ryczałtowy korzystając przy sprzedaży swoich produktów rolnych ze zwolnienia od VAT, nie dolicza do ich ceny podatku w stawce 3%.

Zatem działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz sprzedaż produktów z gospodarstwa rolnego, przez rolnika ryczałtowego, zwolniona jest od podatku od towarów i usług, ale podlega przepisom ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 94, poz. 431 ze zmianami).

Wobec powyższego żaden z wymienionych wyżej przepisów podatkowych nie nakłada na Pana - jako rolnika, dokonującego sprzedaży materiału siewnego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie rolnym - obowiązku rejestracji tej działalności jako pozarolniczej działalności gospodarczej, a wręcz ją wyklucza ze swego zakresu.

Udzielona odpowiedź ma zastosowanie jedynie do sytuacji jaka została przedstawiona w przedmiotowym piśmie.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu