Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP/443/216/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PP/443/216/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy użyczenia lokalu użytkowego, uprzejmie wyjaśnia:

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Innymi słowy, umowa użyczenia polega na nieodpłatnym oddaniu rzeczy innej osobie do czasowego z niej korzystania, z zastrzeżeniem obowiązku jej zwrotu. Przedmiotem użyczenia mogą być tylko rzeczy, a więc przedmioty materialne (art. 45 Kodeksu cywilnego).

W myśl przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do uregulowań zawartych w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2) eksport towarów;
    3) import towarów;
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Wobec powyższego, w celu ustalenia zasad opodatkowania czynności polegającej na oddaniu lokalu użytkowego do używania na podstawie umowy użyczenia, niezbędnym jest stwierdzenie, czy zachodzą przesłanki, o których mowa w powołanym art. 8 ust. 2, a więc czy zawarcie konkretnej umowy jest związane z przedmiotem Pana działalności, oraz czy przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Według stanu faktycznego opisanego w zapytaniu, umowa użyczenia dotyczy części lokalu użytkowego, która to część nie jest środkiem trwałym prowadzonego przez Pana przedsiębiorstwa. Zaznacza Pan ponadto, iż przy budowie przedmiotowego pawilonu nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z prawa tego nie korzysta Pan również w związku z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie części budynku będącej przedmiotem użyczenia.

Należy zatem stwierdzić, iż w opisanym stanie faktycznym, oddanie do używania na podstawie umowy użyczenia lokalu użytkowego nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu