Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podle... - Interpretacja - DP.III.443/101/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.12.2004, sygn. DP.III.443/101/04, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; (...).

Opisana w zapytaniu dostawa, nie jest połączona z dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych (użytkownik wieczysty gruntu jest właścicielem budynku). Jeśli tak, nie ma w tym przypadku zastosowania art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, tym samym obrót z tytułu dostawy gruntu stanowi samodzielną podstawę opodatkowania podstawową 22% stawką podatku VAT (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT).

Odnosząc się do podstawy opodatkowania, należy podnieść, iż zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji , subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Jeżeli zatem rabat lub inny tego typu upust w cenie jest dokonywany w chwili dokonania dostawy, wówczas podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest pomniejszona o ten rabat. Tak, pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 października 1995r. (nr PP3-8222-2093/95, Serwis Podatkowy 1997/4/81) cyt.: "(...) rabat jest udzielony w momencie wystawienia faktury, powinien on obniżyć cenę jednostkową netto lub wartość netto, nie ma więc potrzeby obliczać kwoty obniżenia podatku VAT z tytułu udzielanego rabatu (...)", tak też orzeczenie ETS C 0288/94 (Argos Distributors Ltd vs Commisioners of Customs and Exercise). Jeżeli natomiast rabat taki udzielony jest po dokonaniu czynności opodatkowanej i wystawieniu z tego tytułu faktury, wówczas podatnik powinien wystawić z tego tytułu fakturę korygującą.

Tym samym mając powyższe na względzie, odnosząc się do opisanego w zapytaniu problemu należy uznać, że podstawą opodatkowania będzie kwota po zastosowaniu bonifikaty.

Urząd Skarbowy w Kraśniku