Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie informuje, że zgodnie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie... - Interpretacja - US18/ZT/T/443-151/04/AK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. US18/ZT/T/443-151/04/AK, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie informuje, że zgodnie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do m.in. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych..

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do usługi czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi, dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg. Zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu prawidłowego grupowania, może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź). Podkreślić należy, iż zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt. 5.3.4 Statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka podatku VAT. I tak:
1) roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
2) budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
3) roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, iż jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów a nie usługę. Konsekwentnie prawidłową stawką podatku VAT będzie stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22%. Natomiast w przypadku gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych okien i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług - ma zastosowanie obniżona stawka podatku w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa, że dopiero odpowiednie ustalenie przez podatnika właściwego grupowania statystycznego dla wykonywanych usług związanych bezpośrednio ze sprzedawanym wyrobem pozwoli na określenie prawidłowej stawki podatku.

Urząd Skarbowy w Piasecznie