Opodatkowanie czynności zbycia składników przedsiębiorstwa. - Interpretacja - ITPP2/443-1062/12/PS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. ITPP2/443-1062/12/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Opodatkowanie czynności zbycia składników przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 26 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania czynności ich sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i opodatkowania czynności ich sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza sprzedać majątek zakładu produkcyjnego, służący do przetwórstwa rybnego. Przedmiotem transakcji będą następujące składniki majątkowe:

  • nieruchomości zakładu produkcyjnego,
  • maszyny i urządzenia produkcyjne,
  • certyfikaty sanitarne, uprawniające do przetwórstwa rybnego w zakładzie.

Umowa sprzedaży nie będzie obejmowała pozostałych składników majątkowych należących do Spółki, w tym w szczególności:

  • zapasów materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych i materiałów,
  • cesji umów handlowych, w tym umów z sieciami handlowymi,
  • należności z tytułu dostaw i usług, innych należności,
  • zobowiązań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w tym zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek.
  • specjalistycznej wiedzy w zakresie przetwórstwa rybnego.

Zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy, z dniem zawarcia planowanej transakcji pracodawcą dla pracowników zakładu produkcyjnego stanie się nabywca ww. składników majątku. Niektórzy pracownicy, których miejscem pracy nie jest zakład produkcyjny, nadal będą zatrudniani przez Spółkę - w szczególności pracownicy działu sprzedaży oraz finansów i windykacji. Aktualnie Spółka prowadzi działalność produkcyjną wyłącznie w zakładzie, którego majątek ma zostać sprzedany. Pozostałe nieruchomości produkcyjne wydzierżawia osobom trzecim. Zakładowy plan kont Spółki obejmuje konta syntetyczne dla poszczególnych rodzajów zobowiązań i należności, np. należności krajowe powiązane, zobowiązania krajowe niepowiązane sporne, należności zagraniczne niepowiązane, rozrachunki z tytułu podatku od towarów i usług, podatek dochodowy od osób prawnych. Nie są prowadzone odrębne konta dla należności i zobowiązań dotyczących sprzedawanego zakładu produkcyjnego. Określenia powiązane i niepowiązane oznaczają odpowiednio kontrahentów powiązanych i niepowiązanych ze Spółką. W ramach kont zespołu 5 funkcjonują odrębne konta kosztów bezpośrednich, kosztów wydziałowych oraz kosztów utrzymania obiektów, dotyczących produkcji w ww. zakładzie. W oparciu o zapisy na tych kontach Spółka ustala techniczny koszt wytworzenia wyrobów gotowych. Na kontach od () do () ewidencjonowane są przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych, produktów i usług, w podziale na kontrahentów krajowych i zagranicznych, powiązanych i niepowiązanych ze Spółką. Brak jest wyodrębnienia księgowego przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych wyprodukowanych w zakładzie produkcyjnym. Również dla przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów nie są prowadzone odrębne konta dotyczące zakładu produkcyjnego. Zgodnie ze strukturą organizacyjną przedsiębiorstwem Spółki kieruje zarząd, któremu bezpośrednio podlegają następujące osoby i działy:

  • dział sprzedaży,
  • product manager (dział rozwoju nowego produktu),
  • dyrektor finansowy (księgowość i windykacja),
  • controlling i rozliczenie produkcji,
  • pełnomocnik ds. zarządzania jakością (kontrola jakości i haccp).

Bezpośrednim podwładnym zarządu jest dyrektor zarządzający, który nadzoruje następujące działy: kalkulacje produktów, produkcja i utrzymanie ruchu, bhp, kadry, sekretariat oraz dział logistyki, zakupów i planowania produkcji. Obecnie w Spółce pracuje jeden dyrektor zarządzający, który odpowiada wyłącznie za funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. niemniej działalność produkcyjna zakładu obsługiwana jest również przez inne działy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy majątek zakładu produkcyjnego, który Spółka zamierza sprzedać, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, majątek sprzedawanego zakładu produkcyjnego nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której sprzedaż podlegałaby wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 2 pkt 27e ww. ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników majątkowych, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Ponadto zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być wyodrębniona organizacyjnie oraz finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie. Koniecznym elementem zorganizowanej części przedsiębiorstwa są zobowiązania. Spółka wskazała, że w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2012 r. nr IPPP1/443-322/12-2/PR Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, iż przedmiot transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa jedynie wówczas, gdy na nabywcę przejdą wszystkie zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa, uzasadnione ekonomicznie. Tymczasem Spółka planuje zbyć majątek zakładu produkcyjnego bez przejmowania przez nabywcę zobowiązań związanych z funkcjonowaniem zakładu. Tym samym przedmiot umowy nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nabywca nie stanie się również właścicielem innych składników związanych funkcjonalnie z przedsiębiorstwem, w tym zwłaszcza zapasów i należności, jak również umów z sieciami handlowymi. Bez tych składników masa majątkowa nie będzie zdolna do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, ponieważ nie będzie zawierała ani surowców do produkcji, ani kontaktów handlowych umożliwiających zbyt towarów. Ponadto w zakładowym planie kont Spółki nie funkcjonują odrębne konta dla należności i zobowiązań dotyczących zakładu produkcyjnego. wyodrębnione są konta dotyczące kosztów produkcji w zakładzie, jednak brak jest samodzielnych kont dla kosztów finansowych oraz pozostałych kosztów operacyjnych związanych z funkcjonowaniem zakładu. Również ewidencjonowanie w księgach rachunkowych przychodów nie pozwala na wyodrębnienie przychodów ze sprzedaży wyrobów pochodzących z zakładu. W systemie funkcjonowania przedsiębiorstwa Spółki wydzielono pion kierowany przez dyrektora zarządzającego, w którego działach zatrudnieni są pracownicy zakładu produkcyjnego. Z uwagi jednak na fakt, iż szereg działów niepodlegających dyrektorowi zarządzającemu również pracuje na rzecz zakładu, przedmiot transakcji nie jest wyodrębniony organizacyjnie w stopniu uzasadniającym traktowanie zakładu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Spółki, zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, wyrażoną np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt I FSK 688/07, aby zespół składników mógł być traktowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa muszą być spełnione następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Tożsame stanowisko prezentowane jest w aktualnych interpretacjach wydawanych w imieniu Ministra Finansów, do których należą:

  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2012 r. nr ITPP2/443-156/12/PS,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 listopada 2011 r. nr IPPP3/443-1302/11-2/MK,
  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2011 r. nr ITPP2/443-15/11/AP.

Spółka stwierdziła, że również w wyroku wydanym w sprawie C-497/01 Zita Modes Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż wyłączenie z opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmuje przypadki, gdy przenoszony majątek stanowi części przedsiębiorstwa umożliwiające prowadzenie niezależnej działalności gospodarczej. Podsumowując, masa majątkowa, którą Spółka zamierza sprzedać nie będzie stanowiła zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiot planowanej transakcji nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania na rynku przetwórstwa rybnego, brakuje również niezbędnego wyodrębnienia finansowego oraz organizacyjnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy