Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzoną inwestycją w zakresie, o... - Interpretacja - ITPP1/443-771/11/IK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2011, sygn. ITPP1/443-771/11/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzoną inwestycją w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią okoliczności wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 3 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina w okresie od IV kwartału 2010 r. do III kwartału 2011 r. realizuje zadanie pn. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie Podstawowe usługi dla gospodarki ludności wiejskiej. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wyniesie 75% wartości robót kwalifikowanych. Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym, przewidzianym do odzyskania. W wyniku realizacji inwestycji wykonana zostanie oczyszczalnia ściek1)ów wraz z kanalizacją sanitarną o długości 2930,5 mb. Do wybudowanej inwestycji zostanie przyłączonych 210 mieszkańców. Ponadto przedmiotowa inwestycja przyczynia się do wypełnienia następujących celów bezpośrednich, tj.:

  • poprawa podstawowych usług na obszarach wiejskich,
  • rozwój społeczno-gospodarczy, co przyczyni się do poprawy warunków życia oraz prowadzenia działalności.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonując zadania organu władzy publicznej nie jest podatnikiem VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych przepisami prawa, dla zrealizowania których została powołana. Gmina jest natomiast podatnikiem tego podatku w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Wykonanie opisanej wyżej inwestycji wynika z zadań statutowych Gminy, jednakże otrzymywane dochody z tytułu sprzedaży ścieków podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Gmina jest podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży wody i ścieków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 86 ust. 1 w zw. z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, Gminie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego objętego fakturami wystawianymi przez wykonawcę robót, dotyczących budowy oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną...

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez Gminę koszty inwestycji (udokumentowane wystawionymi przez wykonawcę fakturami VAT), dotyczące budowy oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Zatem Gmina ma prawo obniżyć należny podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących realizacji budowy oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną. Obniżenie jest możliwe w trakcie realizacji inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Ponadto zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Od dnia 6 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73 poz. 392). Powyższa kwestia została identycznie uregulowana w § 13 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Gmina jest w trakcie realizacji inwestycji budowy oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną. Po jej wybudowaniu do oczyszczalni ścieków zostanie przyłączonych 210 mieszkańców. Jak wskazano we wniosku, Gmina jest podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży wody i ścieków.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, iż skoro Gmina zamierza w przyszłości dokonywać sprzedaży usług mieszkańcom Gminy (sprzedaż wody i ścieków), tj. wykonywać czynności opodatkowane, to ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji.

W konsekwencji spełnienia podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z prowadzoną inwestycją w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią okoliczności wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy