P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ZP/443-56/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2006, sygn. ZP/443-56/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za nieprawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, w grudniu 2005 r. wniosła aportem do spółki z o.o. prawo do użytkowania Jej znaku towarowego. Jak podaje Wnioskująca, jest to jedyna sprzedaż zwolniona w tym roku i można odpowiednio przyporządkować zakupy związane z tą sprzedażą. Spółka potraktowała tą czynność jako sprzedaż zwolnioną na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów od towarów i usług. Jak wyjaśniła Spółka, w 2004 r. wystąpiła u Niej również sprzedaż zwolniona, do której także zostały bezpośrednio przyporządkowane zakupy. Wnioskująca nie ustaliła proporcji sprzedaży zwolnionej za 2005 r. i odliczyła w pełni podatek naliczony.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wykonując w 2005 r. sprzedaż zwolnioną wynikającą ze sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych, powinna ustalić proporcję sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem i czy wymagana jest korekta podatku naliczonego za 2005 r.?

W ocenie Wnioskującej, prawo do znaku towarowego jest w świetle przepisów podatkowych wartością niematerialną i prawną. Powyższa czynność nie będzie wywoływała skutków w zakresie odliczeń podatku naliczonego w bieżącym jak i następnym roku podatkowym, na podstawie art. 90 ust. 5 ustawy o VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Na odpłatny charakter czynności wskazuje ekwiwalentność świadczeń stron tej czynności. Warunkiem uznania czynności za odpłatną nie jest otrzymanie wynagrodzenia w pieniądzu, ale związek zapłaty ze świadczeniem. W przypadku zatem, gdy Wnioskująca wnosi prawo do użytkowania znaku towarowego jako aport do spółki, zgodnie przepisami kodeksu spółek handlowych, nabywa w tej spółce określone prawa, zatem dokonuje ona na gruncie prawa podatkowego odpłatnego świadczenia usług.

Czynność ta, stanowiąca odpłatne świadczenie usług, jak prawidłowo wskazał Podatnik jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym, zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Odnosząc się do kwestii konieczności dokonania korekty w rozliczeniach podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za 2005 r. należy wskazać, co następuje;

Stosownie do art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie natomiast z art. 90 ust. 1 ww. ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, stwierdzić należy, iż Podatnik jest uprawniony do odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego jedynie od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi. W zakresie zatem, w jakim wydatki Spółki związane były z czynnością zwolnioną z opodatkowania prawo odliczenia podatku naliczonego nie przysługiwało. W przypadku, gdy Spółka dokonała odliczenia od podatku należnego kwoty podatku naliczonego w całości, gdy jak podaje, miała możliwość dokonania wyodrębnienia zakupów związanych z czynnościami, w odniesieniu do których prawo odliczenia podatku nie przysługuje, ciąży na Niej obowiązek skorygowania rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług. Kwotę podatku naliczonego winna Ona pomniejszyć o kwotę tego podatku związanego z czynnością, w związku z którą takie prawo nie przysługuje (w 2005 r. było to wniesienie do spółki z o.o. aportu w postaci prawa do użytkowania Jej znaku towarowego).

Na Spółce nie ciąży natomiast obowiązek obliczania proporcji sprzedaży, o której mowa w przepisach art. 90 ust 2 10 ww. ustawy. Zgodnie bowiem z regulacją art. 90 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. W przypadku zatem, gdy Spółka może przyporządkować zakupy do dokonanej w grudniu 2005 r. sprzedaży zwolnionej, przepisy te nie znajdują zastosowania.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika należało uznać za nieprawidłowe i postanowić, jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu