Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o ... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-94/2006/LŚ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2006, sygn. 1433/NG/GV/443-94/2006/LŚ, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, a przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem odmiennych uregulowań przewidzianych w niniejszym przepisie. Ustęp 4 przytoczonego artykułu stanowi katalog usług niematerialnych, których świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej a posiadającej siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (państwa spoza Wspólnoty Europejskiej) lub podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie innego państwa należącego do Wspólnoty, podlega szczególnemu uregulowaniu dotyczącemu miejsca świadczenia tych usług. Na mocy ust. 3 miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, miejscem tym jest stały adres lub miejsce zamieszkania usługodawcy. Należy przy tym podkreślić, iż powyższe unormowanie, jako wyjątek od generalnej zasady przewidzianej w ust. 1 przytaczanego artykułu, ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych z państw spoza Wspólnoty Europejskiej oraz na rzecz podatników z państw Wspólnoty Europejskiej.

W przedmiotowej sprawie, wnioskodawca świadczy usługi niematerialne wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT sprzedaż praw, udzielanie licencji i sublicencji, przeniesienie praw autorskich, na rzecz podmiotów zagranicznych. Zatem, o ile są to osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne z państw spoza Wspólnoty Europejskiej lub podmioty mające status podatnika podatku od wartości dodanej mające siedzibę na terenie Wspólnoty to będzie miała w tym przypadku zastosowanie norma zawarta w ust. 3 i ust. 4 omawianego artykułu. Wobec powyższego miejscem świadczenia usług w analizowanej sprawie jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczonej przez nią omawianej usługi poza terytorium kraju, o ile kwoty te mogłyby być odliczane, gdyby usługa ta wykonywana była na terytorium kraju, a ponadto Spółka posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tą usługą.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów