P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1439/ZV/P/Pr-76/06/GŁ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2006, sygn. 1439/ZV/P/Pr-76/06/GŁ, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona chce z dniem 1 stycznia 2007r. podpisać umowę z firmą francuską, na podstawie której będzie reprezentować firmę francuską na terenie Polski. Strona jako przedstawiciel firmy będzie odwiedzać klientów w imieniu i na rzecz mocodawcy, w celu promowania i sprzedaży aromatycznych produktów perfumeryjnych.

Zdaniem Strony tego typu pośrednictwo zaliczane jest do usług niematerialnych i podlega na terenie Polski opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%, natomiast płatnikiem podatku VAT jest francuski nabywca usługi, zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium swego państwa.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w kwestii opodatkowania wykonywanych usług podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył, co następuje

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 powyższej ustawy przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W świetle cytowanych przepisów czynności, o których mowa w przedmiotowym wniosku (pośrednictwo w sprzedaży aromatycznych produktów perfumeryjnych świadczone na rzecz firmy francuskiej) niewątpliwie stanowią świadczenie usług. Jednakże czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wtedy, gdy przepisy prawa podatkowego uznają je za wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejsce świadczenia usług określają przepisy art. 27 i 28 ust. 1 - 8 ustawy o podatku od towarów i usług, a także przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy, tj. § 4b - 4c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), przy czym zastosowanie poszczególnych przepisów zależy od rodzaju usług, a także od charakteru usługobiorcy i świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 6. Zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wykonywana przez Panią usługa niewątpliwie stanowi usługę, o której mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy, tj. wykonywaną przez pośrednika działającego w imieniu i na rzecz osoby trzeciej (francuskiej firmy, o której mowa we wniosku), związaną bezpośrednio z dostawą towarów. W związku z powyższym miejsce świadczenia w przypadku tej usługi określić należy na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy albo art. 28 ust. 6 ustawy. Łatwo zauważyć, że w przypadku spełnienia warunku określonego w art. 28 ust. 6 ustawy (dotyczącego podania numeru identyfikacyjnego przez nabywcę) zbędne jest badanie miejsca dostawy towarów. Wprawdzie jeżeli miejsce określone zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy jest takie samo, jak miejsce określone zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy, wówczas miejsce świadczenia usługi pośrednictwa określa się na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c (jest to miejsce dostawy towarów), ma to jednak znaczenie wyłącznie formalne, ponieważ w praktyce jest to jednocześnie miejsce, o którym mowa w art. 28 ust. 6 ustawy. Z treści wniosku wynika, że nabywca usługi (francuski kontrahent) podaje Pani dla tej usługi numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Francji (co spełnia warunek określony w art. 28 ust. 6 ustawy), a numer ten winna wykazywać Pani na fakturze dokumentującej wykonanie usługi. Wynika z tego, że miejscem świadczenia wykonywanych przez Panią usług jest terytorium Francji, a tym samym czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy Minister Finansów w dniu 25 maja 2005r. wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 798, sprostowanie Dz. U. z 2005r. Nr 102, poz. 860). Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; 2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; 3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; 4) nazwę towaru lub usługi; 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; 6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); 7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 8) stawki podatku; 9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; 12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia powyższy przepis stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§27 ust. 2 rozporządzenia). W przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi (§ 27 ust. 4 rozporządzenia).

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu dotyczące miejsca świadczenia usług opisanych usług zgodne jest z Pani stanowiskiem przedstawionym w przedmiotowym wniosku, natomiast błędne jest stanowisko Pani odnośnie opodatkowania tych czynności stawką 0%.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer