P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/443-2957/EB/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2006, sygn. 1442/TP/443-2957/EB/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8 poz.60 z dnia 04 stycznia 2005r ze.zm.),w związku z pismem złożonym w dniu 23.10.2006 w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży miejsca garażowego będącego udziałem w 1/8 części lokalu użytkowego - garażu , mieszczącego się w budynku mieszkalnym sprzedawanego oddzielnym aktem notarialnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący :

Miejsca garażowe będące udziałem w 1/8 części lokalu użytkowego - garażu sprzedawane są w stawce 22% , a kupujący domagają się zastosowania stawki 7% powołując się na wyroki sądów administracyjnych, które zmieniły stawkę podatku VAT z 22% do 7%, lecz w przypadkach tych rozstrzygnięć powierzchnia miejsc garażowych stanowiła powierzchnię przynależna do lokalu.

Pytanie podatnika:

Czy zasadne jest stosowanie stawki 7% przy sprzedaży miejsca garażowego będącego udziałem w 1/8 części lokalu użytkowego - garażu , mieszczącego się w budynku mieszkalnym sprzedawanym oddzielnym aktem notarialnym?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W ocenie podatnika stawka podatku VAT 22% jest adekwatna do stanu prawnego stanowisk garażowych , gdyż stanowią one udział w powierzchni użytkowej , sprzedawanej oddzielnym aktem notarialnym . Udział ten w części lokalu użytkowego -garażu można zbyć niezależnie od lokalu mieszkalnego.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz.535 z póż.zm.),opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów w myśl art.7 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel . Zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit b ustawy o VAT w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Uni Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art.2 pkt 12 w/w ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne , 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne,plebanie, kurie,rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z brzmienia art. 2 ust.2 w/w ustawy wynika, iż podstawowym kryterium pozwalającym zaliczyć określone pomieszczenie do kategorii pomieszczenia pomocniczego jest to czy pomieszczenie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych zamieszkałych w lokalu osób. Miejsce garażowe bowiem jako pomieszczenie o charakterze użytkowym, mogące być również przedmiotem oddzielnego samodzielnego obrotu, nie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w ścisłym tego słowa znaczeniu..Jest ono traktowane w sposób niezależny od lokalu w tym sensie, iż mimo, że sprzedaż dokonywana jest na podstawie oddzielnego aktu notarialnego, to samo przekazanie lokalu mieszkalnego składa się z dwóch etapów,mianowicie wydzielenie w odrębne nieruchomości poszczególnych mieszkań i przeniesienie prawa własności na nabywcę mieszkania , oraz wydzielenie w odrębną nieruchomość wszystkich miejsc garażowych i ustanowienie na tej nieruchomości współwłasności w częściach ułamkowych,a następnie przeniesienie poszczególnych udziałów we współwłasności, na nabywców lokali garażowych,to w zakresie skutków podatkowych garaż ten udział 1/8 winien być traktowany jako towar w rozumieniu art.2 pkt 6 ustawy o VAT opodatkowany na zasadach ogólnych według stawki 22%.( art.41 ust.1 ustawy o VAT).

W przepisie art.146 ust.1 pkt 2 lit. B w/w ustawy stwierdzono jednoznacznie,że należy stosować stawkę w wysokości 7% jedynie w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części..Jednocześnie ten sam przepis wykluczył stawkę preferencyjną poprzez literalne wyłączenie lokali użytkowych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Urząd Skarbowy w Wołominie