W myśl art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), podatnik ma obowiązek przed dniem wykon... - Interpretacja - PP/443-12/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.07.2006, sygn. PP/443-12/06, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), podatnik ma obowiązek przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 (tj. odpłatnej dostawy towarów, odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3 (podmioty zwolnione podmiotowo i przedmiotowo mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne). Obowiązkiem Naczelnika urzędu skarbowego jest natomiast zarejestrowanie podatnika i potwierdzenie jego zarejestrowania jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego" (art. 96 ust. 4 ww. ustawy).

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w art. 86 ust. 1, zgodnie z którym w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Tak więc stosownie do powyższego - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się m.in. do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego.

Omawiany przepis nie wskazuje jednak, z jakim momentem (z punktu widzenia niemożliwości odliczenia podatku naliczonego) należy wiązać status podatnika zarejestrowanego czynnego z możliwością skutecznego odliczenia kwoty podatku w składanej deklaracji VAT-7.

W art. 88 ust. 4 ww. ustawy o podatku VAT ustawodawca odnosi się w swoim uregulowaniu do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, tj. do momentu późniejszego niż moment nabycia towaru (bowiem o takim obniżeniu można mówić dopiero w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy), to za właściwy należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa.

W praktyce będzie tutaj mowa o upływie terminu do złożenia rozliczenia (deklaracji podatkowej), w którym podatnik wykazuje kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny lub kwotę zwrotu różnicy podatku. Warunkiem koniecznym, aby przyjąć taką interpretację ww. przepisu, jest dokonanie w tym czasie zgłoszenia rejestracyjnego.

Zatem rozważając możliwość kwestionowania odliczenia kwoty podatku naliczonego istotnym jest ustalenie czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed upływem terminu do złożenia rozliczenia za okres, w którym nastąpiło zdarzenie uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego, bowiem status podatnika zarejestrowanego jest konieczny w momencie składania rozliczenia.

Wobec takiego stanowiska należy przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT wyłączenie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem upływu terminu do złożenia rozliczenia, o którym mowa wyżej.

Z opisanego powyżej stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan zgłoszenia rejestracyjnego w dniu 31.03.2006 r., tj. przed upływem terminu do złożenia rozliczenia za marzec 2006 r., czyli okres, w którym nabył Pan ww. samochód ciężarowy.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej stwierdza, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe - w związku z nabyciem w dniu 11.03.2006 r. samochodu ciężarowego marki IVEC, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze dokumentującej przedmiotowe nabycie.

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej