Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 91 us... - Interpretacja - PUS.II/443/55/2006/BO

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2006, sygn. PUS.II/443/55/2006/BO, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 91 ust. 2-7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie:

- w części dotyczącej zastosowania przy sprzedaży przedmiotowego samochodu osobowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe,

- w części dotyczącej korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą samochodu osobowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 25.05.2006 r. Jednostka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2004r. Spółka nabyła samochód osobowy, który wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Przy zakupie ww. samochodu Spółka skorzystała z prawa odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50%, nie więcej niż 5000 zł. Spółka dokonała sprzedaży powyższego pojazdu po upływie półrocznego okresu użytkowania. Ponadto Spółka nadmienia, iż przedmiotowy samochód służył działalności wyłącznie opodatkowanej. Wobec powyższego Spółka zwróciła się z zapytaniem, cyt. "czy prawidłowo zastosowała w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu stawkę podatku VAT "zw" oraz nie dokonała korekty podatku naliczonego?"

Zdaniem Wnioskodawcy miał on prawo do zastosowania przy sprzedaży przedmiotowego pojazdu zwolnienia od podatku od towarów i usług, bez konieczności dokonywania korekty kwoty podatku, który został odliczony w związku z jego zakupem.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolniona jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o podatku VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy, czyli towarami, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że sprzedaż dotyczy samochodu nabytego w listopadzie 2004 r., przy zakupie którego przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5000zł, czyli pojazdu:

    - o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, wg stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia zdarzenia,
    - użytkowanego dłużej niż pół roku.

W związku z powyższym, przy sprzedaży przedmiotowego pojazdu należy zastosować zwolnienie od podatku przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże sprzedaż samochodu używanego w prowadzonej działalności przez okres powyżej sześciu miesięcy ale poniżej 5 lat wymaga dokonania korekty kwoty podatku naliczonego do odliczenia. Stosownie bowiem do art. 91 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu (...). Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 91 ust. 4-6 ustawy, jeżeli w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jeżeli towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

    - opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
    - zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Przepisy te stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż Podatnik dokonując sprzedaży samochodu należącego do środków trwałych, przed upływem okresu korekty, a więc przed upływem 5 lat licząc od roku, w którym samochód został oddany do użytkowania, obowiązany jest do skorygowania odliczonego podatku.

Ponieważ w rozpatrywanym przypadku sprzedaż objęta jest zwolnieniem na mocy cyt. § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów, należy przyjąć, że w pozostałym okresie korekty towar wykorzystywany będzie wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, co oznacza, że Podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. pojazdu tylko w części dotyczącej okresu wykorzystywania go do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji od momentu dokonania sprzedaży zwolnionej, Podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5 letniej korekty. W przypadku sprzedaży środka trwałego, korekty tej dokonuje się jednorazowo w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 91 ust. 5 ustawy).

Podkarpacki Urząd Skarbowy