Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że stowarzyszenie działa przy szkole. Działalność stowarzyszenia prowadzona jest na podstawie u... - Interpretacja - PP-443/14/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. PP-443/14/2006, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że stowarzyszenie działa przy szkole. Działalność stowarzyszenia prowadzona jest na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku - Prawo o Stowarzyszeniach (tekst jednolity - Dz. U. Nr 79, poz. 855 z 2001 roku) oraz statutu.

Celem statutowym stowarzyszenia jest:

1. Propagowanie i podejmowanie inicjatyw sprzyjających rozwojowi i doposażeniu szkoły.

2. Wspieranie wszelkich działań zmierzających do doskonalenia i podnoszenia poziomu artystycznego zespołów solistów.

3. Rozsławianie dobrego imienia szkoły, miasta i powiatu poprzez umożliwienie występów zespołów solistów na konkursach i koncertach o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

4. Promocja kultury i sztuki w kraju i zagranicą.

5. Współdziałanie z organizacjami artystycznymi kraju i zagranicą o podobnych celach upowszechniania kultury.

6. Działalność pedagogiczna wychodząca naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska w zakresie edukacji artystycznej.

Stowarzyszenie prowadzi działalność od 01.09.2004 roku. Za rok 2005 osiągnęło przychody z działalności statutowej w kwocie 37.375,00 zł. Towarzystwo wykonuje następujące usługi:

- usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) - symbol PKD 9133Z,

- usługi szkół artystycznych - symbol PKWiU 80.22.10-00.20

- usługi w zakresie pozostałych form kształcenia - symbol PKWiU 80.42.20-00.00.

Zdaniem wnioskującej strony, stowarzyszenie ma prawo korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz art. 113 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 roku z późn. zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. odpowiadając na zapytanie podatnika, wyjaśnia:

Podmioty wykonujące wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT (art. 43 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług) są podatnikami zwolnionymi od podatku z mocy ustawy o VAT już od początku wykonywania tych czynności, niezależnie od osiągniętego obrotu. Nie dotyczy ich, przewidziane w art. 113 ust. 1 ustawy, ograniczenie w zakresie kwoty obrotu za poprzedni rok podatkowy uprawniającej do zwolnienia, w wysokości - w przeliczeniu na złote 10.000 euro, gdyż zwolnienie przewidziane w art. 113 ustawy ma charakter podmiotowy, a nie przedmiotowy.

Podmiot wykonujący czynności wyłącznie zwolnione na podstawie art. 43 ustawy jest tak długo podatnikiem zwolnionym od VAT, jak długo czynności te wykonuje - bez względu na wysokość osiągniętego obrotu.

Jeżeli podatnik taki, po przekroczeniu kwoty obrotu 10.000 euro (w 2006 roku - 39.200 zł), z tytułu działalności zwolnionej przedmiotowo od podatku, oprócz wykonywania czynności wyłącznie zwolnionych, rozpocznie również realizowanie czynności opodatkowanych, w przeciwieństwie do uprzedniego stanu prawnego - nie ma wykluczonej możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy, gdyż obecnie limit obrotu w rozumieniu art. 113 ust. 1 ustawy, uprawniający do korzystania ze zwolnienia, nie obejmuje wartości sprzedaży odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7, 8 i 10 załącznika nr 4 do ustawy VAT, zwolnione są od podatku:

1) usługi w zakresie edukacji,

2) usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli i odnoszące się do nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym

3) usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe).

Należy podkreślić fakt, że pierwsze z omawianych zwolnień (zwolnienie od podatku usług w zakresie edukacji) ma charakter przedmiotowy, tj. odnosi się tylko do wskazanych usług, a nie do wszystkich usług świadczonych przez wskazane wyżej podmioty. Tym samym usługi inne niż wskazane wyżej świadczone przez powyższe podmioty nie korzystają z omawianego zwolnienia.

W przypadku usług prywatnego nauczania świadczonych przez nauczycieli zwolnienie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że ze zwolnienia tego korzystają oni tylko, jeśli:

- są to usługi prywatnego nauczania odnoszące się do nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym (zakres przedmiotowy zwolnienia),

- usługi te są świadczone przez nauczycieli (zakres podmiotowy).

W przypadku zaś usług świadczonych przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane, wyłącznie usługi statutowe podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Jeżeli więc towarzystwo świadczy usługi wyłącznie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w podatku bez względu na uzyskiwany obrót.

Prawidłowe zakwalifikowanie towaru lub usługi ciąży na podatniku. W razie wątpliwości co do prawidłowości zastosowanej kwalifikacji podatnicy mogą się zwrócić do Urzędu Statystycznego o wydanie opinii statystycznej. Pozwoli to uzyskać względną pewność co do przyjętej kwalifikacji, a w konsekwencji - co do prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Wnioski o wydanie takiej opinii należy kierować do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego - ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu sprawy przedstawionego przez wnioskodawcę w przedłożonym materiale oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim