Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.... - Interpretacja - III/443-47/06/WI

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2006, sygn. III/443-47/06/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 12 lipca 2006r. (data wpływu 20 lipca 2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2006r. (data wpływu 21 sierpnia 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami) w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie momentu powstania obowiązku podatkowego od dofinansowania ze środków opieki społecznej otrzymanego na indywidualny wniosek pacjenta z tytułu dostawy przyrządów rehabilitacyjnych - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży leków i środków farmaceutycznych (apteka) oraz posiada punkt sprzedaży w Ciechocinku, w którym prowadzona jest sprzedaż przyrządów rehabilitacyjnych. Ponadto informuje, że ma podpisane umowy o refundacje przyrządów rehabilitacyjnych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowy te przewidują refundację części wartości wyżej wymienionych przyrządów, pozostałą część powinni zapłacić pacjenci.

Pacjenci zwracają się do ośrodków pomocy społecznej, podlegających pod dany Urząd Miejski, o dofinansowanie części należności za sprzęt, którą mają zapłacić. Dofinansowanie to, w przypadku jego przyznania, wpływa z tych ośrodków na Pani konto bankowe.

Każda sprawa o dofinansowanie rozpatrywana jest indywidualnie, w zależności od sytuacji bytowej pacjenta.

W związku z powyższym powstaje wątpliwość, czy dofinansowanie otrzymane przez danego pacjenta rodzi ten sam moment powstania obowiązku podatkowego w VAT co refundacje uzyskane z NFZ, to znaczy czy obowiązek podatkowy powstaje w momencie wpływu pieniędzy (dofinansowania) na konto bankowe podatnika, czy też z chwilą wystawienia faktury.

W ocenie wnioskodawcy, decydujące znaczenie przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego ma wpływ dofinansowania na jego konto bankowe.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami) - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

W myśl art.19 ust.1 ustawy o VAT - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1.

Jeśli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4).

Natomiast stosownie do art. 19 ust. 21 ustawy o VAT - obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik otrzymuje refundację z NFZ na część wartości przyrządów rehabilitacyjnych, natomiast pozostałą część ma zapłacić pacjent. Podatnik wystawia fakturę VAT.

W związku z tym, biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy, obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej przez podatnika dostawy przyrządów rehabilitacyjnych powstaje częściowo na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 4, to jest z chwilą wystawienia faktury. Dotyczy to tej części należności jaką pacjent faktycznie zapłacił lub jaką powinien zapłacić.

Natomiast podatek należny od kwot refundacji otrzymanych z NFZ należy wykazać zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21, to jest z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna