P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1427/ZO/443-20/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2006, sygn. 1427/ZO/443-20/06, Urząd Skarbowy w Sierpcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania stanowiska Spółki zawartego we wniosku z dnia 23.08.2006r. w sprawie sposobu naliczania podatku VAT od nabycia oleju bazowego spoza Unii.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.08.2006r. Spółka zwróciła się z pytaniem, dotyczącym opodatkowania podatkiem VAT nabycia oleju bazowego spoza Unii.Stan faktyczny opisany we wniosku.Spółka rozważa możliwość zakupu baz olejowych o symbolu PKWiU 23.20.18-01.90 bezpośrednio do Polski spoza terytorium Unii Europejskiej (Ukraina, Białoruś, Uzbekistan).Firma wystąpiła z pytaniem, w jaki sposób (jeżeli powyższa transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT) naliczyć ten podatek, gdy transport jest po stronie kupującego (autocysterna, cysterna kolejowa).Zdaniem Spółki powyższa transakcja nie podlega naliczeniu podatku VAT.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 29 ust. 13-15 w/w ustawy o podatku VAT - podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. W przypadku towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.Ust. 14. Podstawą opodatkowania w imporcie towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych oraz procedurą przetwarzania pod kontrolą celną jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu. Jeżeli przedmiotem importu w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych lub procedury przetwarzania pod kontrolą celną są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu, i o podatek akcyzowy.Ust. 15. Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 13 i 14, obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Elementy, o których mowa w zdaniu pierwszym, wlicza się do podstawy opodatkowania, również gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Wspólnoty, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu.Uwzględniając powyższe przepisy, podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług będzie także zawierała koszty transportu oleju poniesione przez Spółkę.Stanowisko Spółki w tym zakresie jest zatem błędne.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Urząd Skarbowy w Sierpcu