POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-61/05/MG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.01.2006, sygn. PP/443-61/05/MG, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika bez znaku z dnia 05.10.2005 r. (data wpływu: 13.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 4.11.2005 r. (data wpływu: 07.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem bez znaku z dnia 05.10.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 04.11.2005 r. Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik (aktualnie w upadłości) ewidencjonował obrót na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. W związku z likwidacją kasy fiskalnej w dniu 14.09.2005 r. w obecności pracownika urzędu skarbowego dokonano odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Pytanie Podatnika dotyczy możliwości sprzedaży kasy fiskalnej innemu podmiotowi gospodarczemu, względnie złomowania w przypadku braku nabywcy.

Podatnik podaje własne stanowisko, zgodnie z którym zlikwidowaną kasę fiskalną można sprzedać innemu podmiotowi gospodarczemu, który wyraża chęć zakupu kasy, a w przypadku braku chętnych można ją zlikwidować poprzez złomowanie.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście informuje:
Zgodnie z § 5 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. nr 108 poz. 948 ze zm.) - zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
Pamięć fiskalna podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia, jest przechowywana przez producenta lub importera przez okres 3 miesięcy od daty ich dokonania, a po tym okresie - komisyjnie zniszczona (§ 5 pkt 9 cyt. rozporządzenia).
Kryteria i warunki techniczne, jakie musi spełniać kasa rejestrująca zostały określone w § 3 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów. Zapis ust. 1 pkt 2 tegoż rozporządzenia stanowi, iż kasa rejestrująca musi zawierać pamięć fiskalną wbudowaną w części kasy niedostępnej dla użytkownika, umieszczoną w gnieździe związanym nierozłącznie z obudową, zalanym twardą nieprzezroczystą masą oraz zabezpieczoną w sposób powodujący jej zniszczenie momencie naruszenia.
Zgodnie z zapisem § 5 ust. 1 pkt 9 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem ust. 5.
Z treści pisma wynika, że w dniu 14.09.2005 r. dokonano czynności, o których mowa w § 5 ust. 8 w/w rozporządzenia (spisano protokół czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej). Natomiast pamięć fiskalna powinna być przekazana do przechowania przez producenta lub importera przez okres 3 miesięcy od dnia dokonania odczytu, a następnie komisyjnie zniszczona.
Z obowiązujących przepisów nie wynika zakaz sprzedaży pozostałych elementów kasy fiskalnej (poza pamięcią fiskalną) w przypadku zaprzestania ewidencji obrotu przy jej zastosowaniu pod warunkiem wcześniejszego dokonania czynności, o których mowa powyżej. W przypadku braku nabywcy mogą one zostać zlikwidowane poprzez złomowanie.
Zatem przedstawione przez Podatnika w piśmie stanowisko jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście