P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-107/14a/06/AL

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. 1432/PP/P/440-107/14a/06/AL, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 86 ust.5, 5b, 5c Ustawy z dnia 11 marca 2004 r, o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:


postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 04.04.2006r., za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik w lutym 2004 r. dokonał zakupu samochodu Skoda Fabia z homologacją ciężarową w rozumieniu przepisów podatkowych obowiązujących w dniu zakupu. W aucie zamontowana jest stała przegroda między przedziałem pasażerskim a bagażnikiem, tzw. "kratka". Zgodnie z obowiązującymi w momencie zakupu przepisami Strona uzyskała zwrot podatku VAT w pełnej wysokości. Podatnik zamierza zmienić kwalifikację pojazdu z samochodu ciężarowego na osobowy.


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem wnioskodawcy nie jest on obowiązany do powiadomienia Urzędu Skarbowego o fakcie dokonania zmiany kwalifikacji pojazdu z ciężarowego na osobowy oraz dokonywania korekt odliczonego podatku VAT, ponieważ od momentu rozliczenia faktury zakupu pojazdu minęło więcej niż 12 miesięcy.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, należy zauważyć, iż Strona dokonała nabycia samochodu, który zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, uprawniał wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w całości oraz do ubiegania się o zwrot różnicy podatku z tytułu ich nabycia.
Jeżeli Strona dokona zmiany rodzaju przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy, to czynność ta nie wywoła skutków odnośnie nabytych praw.

Zatem jeżeli podatnik jest w posiadaniu stosownych dokumentów, które uprawniły go w momencie zakupu do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto występował związek pomiędzy dokonanym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Planowana zmiana przeznaczenia pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma powodów do korekty podatku naliczonego.
Podatnik nie jest również obowiązany do zawiadamiania Urzędu Skarbowego o fakcie zmiany kwalifikacji pojazdu.

Tutejszy organ podatkowy nie może jednak się zgodzić ze stanowiskiem Strony, ponieważ przedstawione w nim uzasadnienie nie ma zastosowania do opisanego stanu faktycznego. Powołany przez Stronę art. 86 ust. 5b i 5c ma zastosowanie do zmian dotyczących samochodów o których mowa w art. 86 ust. 4.
Zgodnie z art. 86 ust. 5b w przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 5 (spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań), zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt. 1-4- podatnik obowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tych okolicznościach, w terminie 7 dni od ich zaistnienia.
Artykuł 86 ust.5c stanowi, iż jeżeli zmiany, o których mowa w ust. 5 b, zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.

Reasumując, przekwalifikowanie przeznaczenia samochodu nie będzie rodziło skutków odnośnie odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany