P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-54/06/RK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.07.2006, sygn. 1419/UPO-443-54/06/RK, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2006r. (data wpływu do urzędu - 19.06.2006r.), o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przeróbki biżuterii srebrnej z materiałów powierzonych przez klientów oraz jej naprawy. Obecnie ze względu na wysokość obrotu, korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż przepis § 4 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących, dotyczy osób, które dokonują sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, w związku z czym nie ma zastosowania do działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę, bowiem świadczy on usługi na towarach powierzonych, nie będących jego własnością.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, § 4 pkt. 6, § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51 poz. 375) - zwanego dalej rozporządzeniem.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z § 4 pkt. 6 rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów: przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Definicja dostawy towarów zawarta jest między innymi w art. 7 ust. 1 ustawy, według której "przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)".

W związku z powyższym przepisem, stanowisko Pani jest prawidłowe, bowiem jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nie dokonuje Pani dostawy biżuterii lecz świadczy usługi polegające na naprawie i przeróbce biżuterii, która nie jest Pani własnością, dlatego też nie jest Pani zobowiązana od dnia 01.09.2006r. (termin określony w § 13 rozporządzenia), do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Płocku