P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - NP/443-12/06/RS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2006, sygn. NP/443-12/06/RS, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie ocenia, że stanowisko zajęte we wniosku z dnia 03 marca 2006r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03 marca 2006r. podatnik złożył wniosek uzupełniony pismem z dnia 10 marca 2006r. oraz 22 maja 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

Czy w przypadku przechowywania pamięci fiskalnej wymontowanej z kasy będę musiał ją uwzględnić w remanencie likwidacyjnym, a jeżeli tak to w jakiej wartości?Czy pozostałe elementy kasy jak obudowę można zniszczyć?

Z przedstawionego stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych oraz usług budowlano - remontowych. Posiada dwie kasy rejestrujące i jedną z nich z uwagi na zapełnienie pamięci fiskalnej zamierza zlikwidować (złomować).

Zdaniem podatnika kasy takiej nie trzeba uwzględniać w remanencie likwidacyjnym a obudowę można zniszczyć.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdza, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) "Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego". Z kolei ust. 4 powyższego artykułu stanowi, że "Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego".

Przepis ten normuje zasadę opodatkowania towarów nie będących przedmiotem dostawy na dzień zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, natomiast nie nakłada obowiązku skorygowania podatku naliczonego odliczonego przy ich nabyciu.

Z kolei art. 14 ust. 5 ustawy VAT obliguje podatników do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż kasa rejestrująca stanowiąca środek trwały, której likwidacji dokonano w związku z jej zużyciem przed dniem zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, nie podlega spisowi z natury, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprawy związane z likwidacją pozostałych elementów kasy, w tym obudowy, nie zostały uregulowane w obecnie obowiązujących przepisach. W związku z tym mogą one być fizycznie zniszczone przez właściciela bez zgody i udziału pracownika urzędu skarbowego oraz w sposób odpowiadający właścicielowi kasy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień wydania i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie