W dniu 20.02.2006r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem czy usługi w zakresie pełnienia funkcji członka r... - Interpretacja - PP/443-4/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. PP/443-4/06, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 20.02.2006r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem czy usługi w zakresie pełnienia funkcji członka rady nadzorczej osoby prawnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że jest on członkiem rady nadzorczej osoby prawnej. Jest też zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie korzystającym ze zwolnienia podmiotowego. Z osobą prawną, u której wykonuje funkcję członka rady nadzorczej nie zawierał żadnych porozumień, co do odpowiedzialności swojej czy też osoby prawnej wobec osób trzecich.

Za świadczone usługi wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, na podstawie wystawionej przez siebie faktury VAT.

Zdaniem wnioskodawcy usługi w zakresie pełnienia funkcji członka rady nadzorczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za nieprawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przepis art. 15 ust. 2 w/w ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, w świetle której obejmuje ona wszelką działalność usługodawców.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W świetle ww. przepisów, aby dana czynność mogła być wyłączona z zakresu opodatkowania muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

1. przychody z tej czynności muszą być wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ww. ustawy o podatku dochodowym,

2. osoba fizyczna wykonująca daną czynność musi być związana ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym a wykonującym zlecenie co do:

a) warunków wykonania tych czynności

b) wynagrodzenia

c) odpowiedzialności zlecającego za wykonane czynności.

W opisanej sytuacji otrzymywane wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, stanowi wynagrodzenie wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem warunek, o którym mowa wyżej w pkt 1 jest spełniony. Ponadto, pomiędzy Wnioskodawcą a osobą prawną występują więzy prawne tworzące stosunek prawny zarówno co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia jak i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, zatem spełnione są również warunki zawarte wyżej w pkt 2 a-c .

Wynika to z następujących okoliczności.

W oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) można stwierdzić, że stosunek prawny łączący wnioskodawcę z usługodawcą oparty jest na akcie powołania na członka rady nadzorczej. Stosunek ten charakteryzuje się tym, że członek rady posiada prawo do samodzielnego (bez udziału innych członków) wykonywania swoich obowiązków jako członka rady nadzorczej.

Z tytułu pełnienia funkcji członka wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie. Uczestnictwo w radzie za odpłatnością oraz określenie warunków wynagrodzenia oznacza, że spełniona jest druga przesłanka wyłączająca tę czynność z zakresu samodzielnej działalności gospodarczej.

Zakres odpowiedzialności członków zarządu spółek handlowych wynika z art. 293 § 1 i art. 483 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z tymi przepisami członek rady nadzorczej odpowiada za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki tylko wobec spółki. Natomiast, za działania członka rady nadzorczej mającej skutek wobec osób trzecich ponosi odpowiedzialność osoba prawna.

Również z kompetencji rady nadzorczej określonych w Kodeksie spółek handlowych wynika, że działania rady nie rodzą odpowiedzialności wobec osób trzecich. Jej działania nie są bowiem tożsame z usługami świadczonymi na zewnątrz. Rada bowiem sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Do jej obowiązków należy przede wszystkim ocena sprawozdań zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i stanem faktycznym oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składania zgromadzeniu wspólników corocznego, pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz prawnego wynika, iż czynność polegająca na pełnieniu funkcji członka rady nadzorczej w przedstawionym we wniosku przypadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spełnione są bowiem wszystkie wymogi zawarte w art. 15 ust 3 pkt 3.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Rawiczu