Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.... - Interpretacja - III/443-23/06/WI

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. III/443-23/06/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 19 kwietnia 2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na pośrednictwie w udzielaniu kredytów - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje czynności polegające na pośrednictwie w udzielaniu kredytów. Jedną ze składowych udzielonego kredytu jest opłata występująca pod nazwą "koszt innych potrzeb kredytobiorcy", która może być przelewana bezpośrednio na konto Przedstawiciela - pośrednika po pisemnej dyspozycji klienta (integralnej części umowy kredytowej).

Z załączonej do wniosku opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, wynika, że usługi pośrednictwa kredytowego pomiędzy bankiem a klientem, polegające m.in. na informowaniu wnioskodawców o zasadach udzielania kredytów, badaniu ich zdolności kredytowej, przyjmowaniu i kompletowaniu wniosków i innych dokumentów składanych przez wnioskodawców, itp. mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 67.13.10-00.10 "Usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów".

W związku z tym Spółka pyta, czy istnieje potrzeba naliczania podatku VAT przy wykonywanych przez Spółkę czynnościach polegających na pośrednictwie w udzielaniu kredytów, gdzie zmianie ulega nazwa tytułu płatności jednego ze składników przychodu firmy "opłaty manipulacyjnej" na składnik występujący pod nazwą "inne potrzeby kredytobiorcy".

W opinii podatnika, przy założeniu, że nie zmienia się zakres wykonywanych przez Spółkę czynności i charakter wykonywanej działalności, a zmianie ulega jedynie tytuł płatności - przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy - zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika, jako zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego PKWiU Sekcja J ex (65-67)), z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, tutejszy Organ stwierdza, że świadczone przez Spółkę czynności polegające na pośredniczeniu w zakresie udzielania kredytów, gdzie jednym ze składników przychodów jest koszt "innych potrzeb kredytobiorców", sklasyfikowane w grupowaniu: PKWiU 67.13.10-00.10 jako "Usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów" - korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna