Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług reklamowych, zakupił nowe środki transportu Scooter Focus 50 o pojemności... - Interpretacja - PP-1-005/47/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2006, sygn. PP-1-005/47/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług reklamowych, zakupił nowe środki transportu Scooter Focus 50 o pojemności silnika 49cm#179;. Wnioskodawca zamierza na przyczepkach zahaczonych do tych skuterów umieszczać afisze reklamowe. Pojazdy te będą przemieszczać się w różne rejony kraju reklamując daną firmę lub jej produkt.W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przysługuje prawo do odliczenia w pełnej wysokości naliczonego podatku VAT od nabycia nowych środków transportu (Scooter Focus 50 ) oraz czy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem paliwa do przedmiotowego skutera. Podatnik stoi na stanowisku, iż skutery Focus nie należą do samochodów osobowych, od których można odliczyć 60% podatku naliczonego a nie więcej niż 6.000 PLN, ponieważ posiadają inny numer PKWiU aniżeli 35.41.11. W myśl art.2 pkt 33 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, natomiast zgodnie z art. 2 pkt 31 pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. Podatnik twierdzi, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do skuterów. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i19 oraz art. 124. W myśl 86 ust. 3 cyt. powyżej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000zł.

Powołana wyżej ustawa nie definiuje pojęcia "pojazd samochodowy". Definicję tego pojęcia zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( t. j.: Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm. ). Zgodnie z art. 2 pkt 33 ww. ustawy, pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W myśl pkt 44 powołanego artykułu ustawy o ruchu drogowym, motocykl jest traktowany jako pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.W związku z tym , iż do grupy PKWiU 35.41.11- motocykle zalicza się podgrupę 35.41.11-00.3 - skutery, należy również zaliczyć je do pojazdów samochodowych.

W związku z powyższym, jeżeli nabyty pojazd będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to w związku z faktem, iż jest pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku naliczonego od jego nabycia, nie więcej jednak niż 6.000,00 zł.

W oparciu o przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami są m. in. wszelkie postacie energii(...). Jednakże w myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Regulacja ta dotyczy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Poza tym należy zauważyć, iż skutery mieszczą się w pojęciu pojazdów samochodowych z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do skuterów. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu